
Петролните пазари останаха относително стабилни в сряда, докато търговците оценяваха потенциалните ефекти от новите енергийни политики на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп върху динамиката на предлагането.
Към 04:20 ч. по Гринуич фючърсите на петрола Brent се повишиха с $0.09 до $79.38 за барел, докато фючърсите на американския суров петрол West Texas Intermediate (WTI) се увеличиха минимално с $0.01 до $75.84 за барел. И двата основни индекса отчетоха спад в предходния ден след обявяването на агресивната енергийна програма на Тръмп, включваща мерки за ускоряване на производството на петрол и газ, облекчаване на екологичните регулации и излизане от международни климатични споразумения.
„Пазарът се опитва да се ориентира в сложния набор от сигнали относно въздействието на тези политики върху петролната индустрия,“ коментира Йеап Джун Ронг, стратег от IG. Той добави, че непосредствено внимание се обръща на това дали администрацията ще успее да изпълни целта си за попълване на стратегическия петролен резерв, както и на възможността за въвеждане на нови търговски мита.
Докато някои анализатори смятат, че тези политики ще имат ограничено въздействие върху краткосрочния растеж на производството или нивото на инвестициите, те отбелязват, че усилията за подкрепа на местните енергийни индустрии може да смекчат спада в търсенето на рафинирани продукти. В доклад на Morgan Stanley се посочва, че евентуалните покупки за стратегическия резерв могат да бъдат в синхрон с текущите усилия за попълване на запасите, започнати от предишната администрация, което ще ограничи влиянието им върху пазара.
Несигурност продължава да витае и около търговската стратегия на администрацията. Тръмп предложи налагането на 25% мита върху вноса от Канада и Мексико от 1 февруари – промяна от предишния му план да въведе тези мерки веднага след встъпването си в длъжност. Освен това той посочи възможността да спре вноса на петрол от Венецуела, един от основните доставчици за САЩ, което допълнително засилва предпазливостта на инвеститорите.
Междувременно рядка зимна буря премина през крайбрежието на Мексиканския залив във вторник, а голяма част от страната се изправи пред опасно ниски температури. В Северна Дакота екстремните метеорологични условия доведоха до прекъсвания в производството на петрол, като се оценява, че производството е намаляло с между 130 000 и 160 000 барела дневно според държавни служители.
Въпреки суровото време, енергийните операции в Тексас останаха до голяма степен незасегнати, с минимални прекъсвания на газовите потоци и електрозахранването. Горивните запаси са стабилни, въпреки че транспортните предизвикателства продължават заради затворени пътища.
Докато пазарите се адаптират към променящия се политически пейзаж и външните смущения, траекторията на цените на петрола ще зависи от това как тези фактори ще се развият през следващите седмици.