Европа е изправена пред спешна нужда от $2 трилиона инвестиции в електропреносната мрежа, за да избегне бъдещи блокирания

broken image

Мащабна модернизация на електропреносната мрежа в Европа е наложителна, ако континентът иска успешно да премине към чиста енергия и да предотврати нови прекъсвания на електрозахранването като неотдавнашното в Испания и Португалия, предупреждават експерти.

Миналата седмица милиони хора на Иберийския полуостров останаха без ток след най-сериозното прекъсване на електрозахранването в последните години. Разследването продължава, но според енергийните анализатори коренът на проблема се крие в остарялата и неподготвена инфраструктура.

"Инцидентът подчерта колко спешна и необходима е модернизацията на електропреносната мрежа в Европа", заяви Кристина Руби, генерален секретар на Eurelectric – европейската асоциация на електроиндустрията.

Голяма част от електропреносната инфраструктура в Европа е изградена преди десетилетия – над 50% от линиите са на повече от 40 години. С нарастващото потребление на електричество – от електромобили, центрове за данни и възобновяема енергия – мрежата вече не отговаря на съвременните нужди.

Макар глобалните инвестиции в зелена енергия да са се удвоили след 2010 г., разходите за електрически мрежи остават застинали около $300 милиарда годишно. Според Международната агенция по енергетика (IEA), тази сума трябва да се удвои до над $600 милиарда годишно до 2030 г., за да се постигнат климатичните цели и да се осигури сигурност на електроснабдяването.

Испания: Ускорен преход, закъсняла инфраструктура

Испанският оператор Red Eléctrica съобщи, че две отделни аварии са предизвикали мащабното прекъсване на тока. Случаят съвпада с ускореното внедряване на възобновяема енергия в страната, особено след инвазията на Русия в Украйна през 2022 г., когато ЕС започна да се отказва от зависимостта от изкопаеми горива.

Данни от анализаторската група Ember показват, че делът на възобновяемата енергия в енергийния микс на ЕС се е покачил до 47% през 2023 г. (от 34% през 2019 г.), докато изкопаемите горива са спаднали до 29% (от 39%).

В Испания възобновяемата енергия достигна рекордните 56% от производството през 2024 г., а страната планира да затвори всичките си въглищни и ядрени централи в близките години. Мрежовата инфраструктура обаче не успява да навакса този темп.

Европа има нужда от $2.3 трилиона до 2050 г.

Подобряването на електропреносната мрежа в голям мащаб е изключително скъпо и логистично сложно. Европейската комисия изчислява, че ще са нужни между $2 и $2.3 трилиона инвестиции до 2050 г..

През 2023 г. енергийните компании в Европа са инвестирали €80 милиарда (около $90.5 милиарда) в мрежи – ръст спрямо предишни години. Но според експертите от Bruegel, инвестициите трябва да достигнат поне €100 милиарда годишно, за да се осигури дългосрочна устойчивост.

Слаба свързаност между страните

Испания и Португалия са сред страните с най-слаба електрическа свързаност с останалата част на континента. Според Хосе Луис Домингес-Гарсия от испанския енергиен институт IREC, само 5% от електрическите връзки на Испания са извън Иберийския полуостров.

Европейската комисия има за цел да увеличи международната свързаност до 15% до 2030 г. – спрямо сегашната цел от 10%. Това означава, че всяка страна членка на ЕС трябва да може да внася поне 15% от своя капацитет от съседни държави.

Испания вече работи по ново електропреносно трасе през Бискайския залив, което ще удвои връзката с Франция, обяви Red Eléctrica.

Баланс между мрежа и съхранение на енергия

С разширяването на вятърната и слънчевата енергия възниква нов проблем – липса на достатъчен капацитет за съхранение и резервна мощност.

Фотоволтаиците и вятърните турбини произвеждат прав ток (DC), докато мрежата работи с променлив ток (AC). При внезапно спадане на производството, резервна AC мощност е необходима, за да се поддържа стабилната честота от 50 херца. В противен случай автоматичните защити могат да изключат части от мрежата и да доведат до масов срив.

Испания вече е изпитала такива сривове, а закриването на всички 7 ядрени реактора до 2035 г. поражда сериозни опасения за енергийната сигурност.

Португалия, от своя страна, разполага само с две резервни електроцентрали – една газова и една водноелектрическа. Премиерът Луиш Монтенегро подчерта, че страната се нуждае от повече резервен капацитет.

Добри практики: Великобритания и Ирландия

След масово прекъсване на тока през 2019 г., Великобритания е инвестирала сериозно в батерийни системи за съхранение – достигайки 5 GW инсталиран капацитет до края на 2024 г.

В цяла Европа капацитетът за съхранение чрез батерии възлиза на 10.8 GW, но трябва да нарасне до поне 200 GW до 2030 г., сочат оценки на Европейската асоциация за съхранение на енергия.

В Ирландия е изградена най-голямата в света инерционна система с маховик от Siemens Energy, която може да поддържа мрежовата стабилност чрез съхранение на кинетична енергия.