ЕС подготвя план за пълно прекратяване на вноса на руски газ до края на 2027 г.

broken image

Европейският съюз се готви да въведе ново законодателство, целящо пълното спиране на вноса на руски природен газ и втечнен природен газ (LNG) до края на 2027 г. Предложенията, които ще бъдат представени през юни, са част от амбициозната стратегия на блока за енергийна независимост от Русия след началото на войната в Украйна.

Природен газ и LNG: край на зависимостта

Преди инвазията през 2022 г., Русия осигуряваше около 45% от природния газ за ЕС. През изминалата година този дял спадна до 19%, а сега Брюксел планира окончателно да прекъсне тази връзка.

Очаква се новите мерки да включват:

  • Забрана за сключване на нови договори за доставка на руски газ и LNG;

  • Прекратяване на „спот“ покупките от Русия до края на 2025 г.;

  • Спиране на действащите дългосрочни договори до 2027 г..

Големи енергийни компании като TotalEnergies (Франция) и Naturgy (Испания) имат дългосрочни договори с руски доставчици, валидни и след 2030 г., които ще бъдат засегнати от тези мерки.

Засегнати държави

Държави като Унгария и Словакия, които все още получават руски газ по тръбопроводи, както и Белгия, Франция, Нидерландия и Испания, които внасят руски LNG, ще бъдат директно засегнати.

От друга страна, Полша и балтийските държави вече са прекратили изцяло вноса на руски газ.

Нови изисквания ще задължат енергийните компании да оповестяват количествата и продължителността на договорите си с Русия.

Петрол: ограничен, но не за всички

За разлика от газа, по-голямата част от вноса на руски петрол в ЕС вече е под санкции. Все още обаче Словакия и Унгария се ползват с изключения и внасят над 80% от петрола си от Русия.

Новите предложения ще задължат двете страни да представят национални планове за отказ от руски петрол до 2027 г.

Общият дял на руския петрол във вноса на ЕС е паднал до едва 3%, при около 27% преди войната.

Също така, всички страни-членки ще трябва да изготвят национални планове за прекратяване на вноса на руски газ до 2027 г.

Ядрено гориво: нови мита и контрол

Европейската комисия планира да въведе търговски мерки срещу обогатения уран от Русия, които може да включват данък или такса върху вноса.

Засега не е обявена конкретна дата за пълно прекратяване на вноса на руско ядрено гориво.

Пет държави от ЕС — България, Чехия, Финландия, Унгария и Словакия — използват руски реактори, които работят с руско гориво. Всички с изключение на Унгария вече са сключили договори за алтернативни доставки, но преходът ще отнеме години заради сложността и регулациите.

Какво следва?

Законодателните предложения, които ще бъдат публикувани през юни, трябва да бъдат одобрени както от Европейския парламент, така и от мнозинството държави-членки. Благодарение на процедурата за квалифицирано мнозинство, една или две държави няма да могат да блокират инициативата.

За да влязат в сила до края на 2025 г., предложенията ще трябва да преминат бързо през преговори и гласувания.

Комисарят по енергетика Дан Йоргенсен коментира, че се търси правно основание тип „форсмажор“, което да позволи на компаниите да се оттеглят от договори с Русия.

Въпреки това, юристи предупреждават, че без официални санкции използването на подобна клауза може да доведе до финансови санкции или арбитражни спорове.

През миналата година ЕС е внесъл 32 милиарда куб. метра руски природен газ по тръбопроводи и още 20 милиарда куб. метра LNG, като две трети от тези доставки са по дългосрочни договори, а останалата част — чрез спот пазара.