
Мароканското правителство даде зелена светлина на мащабни проекти за зелен водород, чиято обща инвестиция възлиза на 319 милиарда дирхама ($32.5 милиарда). Тези инициативи са насочени към производство на амоняк, стомана и индустриално гориво, затвърждавайки ролята на страната в глобалния сектор на възобновяемата енергия.
Сред избраните компании за изпълнението на тези проекти са американската Ortus, испанската Acciona и германската Nordex, които ще се фокусират върху производство на зелен амоняк. Освен това, Обединените арабски емирства (Тaqa) и Испания (Cepsa) получиха одобрение за своята съвместна инициатива за производство на амоняк и гориво. Мароканската Nareva ще развива производство на амоняк, гориво и стомана, докато саудитската Acwa Power ще се съсредоточи върху стоманодобива. В същото време китайските компании UEG и China Three Gorges ще си партнират за производство на амоняк.
Като част от усилията си за стимулиране на зелената енергия, Мароко ще предостави до 30 000 хектара земя за всеки проект след подписване на предварително споразумение. Страната възприема зеления водород като ключов елемент за постигане на енергийния преход и разширяване на износния капацитет. Тази инициатива е в синхрон със стратегията на Европейския съюз да внася 10 милиона тона възобновяем водород до 2030 г. като част от по-широкия си план за намаляване на въглеродните емисии.
През март миналата година Мароко обяви първата фаза от стратегията си за зелен водород, като отдели 300 000 хектара за интегрирани проекти, обхващащи производство на възобновяема енергия, електролиза и конверсия на зелен водород в амоняк, метанол и синтетични горива. Вече са създадени няколко международни партньорства, включително споразумение с френската TotalEnergies през октомври за развитие на водородни технологии, както и сътрудничество между Engie и мароканския фосфатен гигант OCP за производство на амоняк от зелен водород.
Мароко продължава своя амбициозен курс към възобновяемата енергия, като си поставя за цел 52% от инсталираните мощности да бъдат от възобновяеми източници до 2030 г., спрямо 45% в момента.