
Русия се подготвя да доставя до 55 милиарда кубически метра (куб. м) природен газ годишно на Иран, според руския президент Владимир Путин. Това изявление подчертава усилията на Москва да диверсифицира енергийните си доставки след рязък спад в търсенето от Европа.
След началото на военните си действия в Украйна през 2022 г., Русия срещна значителни предизвикателства при запазването на позициите си на европейския газов пазар, който доскоро беше ключов източник на приходи за държавната енергийна компания „Газпром“.
По време на пресконференция заедно с иранския президент Масуд Пезешкиан, Путин очерта постепенното увеличаване на тези доставки, като предложи началните количества да бъдат скромни – около 2 млрд. куб. м, преди да се достигне целта от 55 млрд. куб. м годишно.
Този потенциален обем е сравним с капацитета на газопровода „Северен поток 1“, който понесе сериозни щети през 2022 г. в резултат на експлозии. „Предлагаме да започнем с по-малки обеми – около 2 млрд. куб. м, но дългосрочната цел е да достигнем до 55 млрд. куб. м годишно,“ заяви Путин след подписването на стратегическо партньорство с Иран.
Миналата година „Газпром“ сключи меморандум за разбирателство с Националната иранска газова компания за доставка на газ по тръбопровод към Иран. Въпреки това, конкретните маршрути на потенциалния газопровод все още не са разкрити.
Въпреки че Иран разполага с вторите по големина запаси на природен газ в света, страната разчита на внос, включително от Туркменистан, заради недостатъчни инвестиции в сектора. Това изоставане до голяма степен е резултат от дългогодишните санкции на САЩ.
Иранският министър на петрола Джавад Оуджи по-рано заяви, че страната планира да получава около 300 милиона кубически метра руски газ дневно, което се равнява на приблизително 110 млрд. куб. м годишно.