Какво предизвика масовото прекъсване на електрозахранването в Испания и Португалия?

broken image

Започна мащабно разследване за установяване на причината за голямото спиране на тока, което засегна Испания, Португалия и части от южна Франция. Внезапното прекъсване на електрозахранването доведе до блокиране на влакове, банкомати и светофари, превръщайки се в едно от най-значимите енергийни сривове в Европа през последните години.

Кибератака ли е причината?

Въпреки че често в подобни ситуации се предполага киберзаплаха, испанският национален оператор на електропреносната мрежа Red Eléctrica отхвърли тази възможност. Въпреки това испанският Върховен съд обяви, че започва официално разследване, за да се установи точният източник на проблема.

Първи следи и технически анализи

Според изявление на Red Eléctrica, направено в понеделник вечерта, "силни колебания в електропотока" са довели до "значителна загуба на производство на електроенергия".

Независими анализатори в енергийния сектор посочват, че честотата в мрежата е спаднала от нормалните 50 Hz до 49.85 Hz, което е задействало автоматични защитни механизми.

Според експертите, проблемът най-вероятно е започнал заради нарушения по високоволтови линии – възможно е това да е станало в Южна Франция или във вътрешността на Испания. Сценариите включват физическа повреда по мрежата, внезапна загуба на производство или атмосферно явление.

Испанската електрическа система е била изключена от общоевропейската мрежа, тъй като загубата на електроенергия е надвишила възможностите на системата за стабилизация. Това довело до верижна реакция, която повлияла и на Португалия.

В момента на срива, Испания е изнасяла електроенергия за Франция и Португалия. По данни на оператора, експортът към Франция е спрян в 12:35 ч. местно време, като малко преди това е достигал 868 мегавата (MW).

Какво най-често причинява сривове в електрозахранването?

Най-честите причини за масови прекъсвания на тока са екстремни метеорологични условиябури, гръмотевици или силни ветрове. Интересното е, че времето в деня на срива е било спокойно.

Други възможни причини включват дефекти в електроцентрали, подстанции или преносни линии.

За да функционира стабилно, европейската електрическа мрежа трябва да поддържа честота от точно 50 Hz. При отклонение, защитни системи автоматично изключват части от мрежата, за да избегнат повреди.

Енергийният микс на Испания

Испания е един от лидерите в Европа по дял на възобновяемата енергия – над 43% от производството идва от вятър и слънце, според данни от енергийната организация Ember.

По време на срива:

  • Слънчевите фотоволтаици са произвеждали 59% от електричеството,

  • вятърът – почти 12%,

  • ядрената енергия – около 11%,

  • газовите централи – едва 5%.

Само за 5 минути (между 12:30 и 12:35 ч.), слънчевото производство е паднало от 18 до 8 гигавата (GW) – спад от над 50%.

Проблемът беше липсата на достатъчно "твърда мощност" като газ, ядрена енергия или водно съхранение, която да поеме рязкото спадане в производството,“ коментира експерт от сектора.

Недостатъчна инерция – скритата слабост?

Друг източник от енергийния сектор посочва, че преди срива системата е работела с ниска "инерция" – енергия, натрупана в големи въртящи се маси (като генератори), която помага да се поемат внезапни промени.

Когато има ниска инерция, дори малък спад в производството може да срине цялата система. А при срив, възстановяването изисква първо възвръщане на инерцията, което отнема часове,“ обяснява източникът.

Как се възстановява мрежата след срив?

Процесът се нарича "черен старт" – постепенно пускане на централите и поетапно свързване обратно към мрежата.

В Испания, за да възстановят захранването, са били активирани повече газови и водни централи, както и увеличен внос на ток от Франция и Мароко.

Виновни ли са възобновяемите източници?

Сривът повдигна въпроси дали високата зависимост от слънчева и вятърна енергия не прави системите по-уязвими.

Премиерът на Испания Педро Санчес заяви във вторник, че "няма проблем с излишък на възобновяема енергия".

Въпреки това, бързото развитие на слънчевата енергия в Европа води до моменти, в които има повече ток, отколкото нужда, особено при силно слънце и слабо потребление. Това често сваля цените до нула или отрицателни стойности, а понякога се налага соларните ферми да ограничават производството си.

Експерти прогнозират повече часове с отрицателни цени на електроенергия в Испания и Португалия през 2025 г., с оглед на очакваното разширение на соларните мощности.

Сложността на съвременните енергийни системи

„Случаят показва колко сложно е управлението на съвременните енергийни системи, особено когато делът на интермитентната възобновяема енергия (слънце и вятър) става все по-голям,“ обобщава проф. Виктор Бесера, специалист по енергийни системи в Университета на Портсмут, Великобритания.