Египет ускорява прехода към слънчева енергия на фона на нарастващите цени на газа

broken image
broken image

Египет, с обилното си слънце, обширните пустини и добре развитата електрическа мрежа, разполага с идеални условия да се превърне в лидер в производството на слънчева енергия. Въпреки това, страната едва наскоро започна да използва този потенциал, подтикната от покачващите се цени на природния газ и увеличаващото се търсене на енергия.

Комбинацията от намаляващо вътрешно производство на газ и нарастващо потребление доведе до неочаквани прекъсвания на електрозахранването през изминалото лято, подчертавайки спешната нужда от диверсификация на енергийните източници.

„Тази криза беше сигнал за събуждане за страната и подтикна към бързи действия чрез спешна енергийна стратегия,“ отбеляза Ахмед Мортада, енергиен експерт в Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР).

Енергийната криза принуди Египет да изразходва значително повече за внос на втечнен природен газ (LNG), отколкото се очакваше, като разходите вероятно ще се увеличават още в следващите години. Компаниите за слънчева енергия, които подчертават способността си да осигуряват по-евтина електроенергия чрез евтини слънчеви панели, настояват за реформи в политиките с цел премахване на бариери като енергийни субсидии и стриктни регулации.

Разширяване на слънчевите проекти

През декември AMEA Power, компания за възобновяема енергия със седалище в ОАЕ, стартира соларна електроцентрала за 500 милиона долара в Асуан, разположена на около 650 километра южно от Кайро. Плановете за изграждане на втора, по-голяма централа с капацитет от 1000 мегавата вече са в ход, като се очаква тя да започне работа в началото на 2026 г.

Хусейн Ал Нуаис, председател на компанията, оцени цената на електроенергията от техните соларни инсталации между 2 и 3 цента на киловатчас, значително по-ниско от разходите за производство на енергия от газ, които варират между 7 и 9 цента на киловатчас.

Други големи соларни проекти също са в процес на реализация. Норвежката компания Scatec се ангажира с проект за 1000 мегавата, докато партньорство между Infinity, Masdar и Hassan Allam обяви планове за изграждане на соларна централа с капацитет от 1200 мегавата.

Въпреки тези постижения, Египет е изправен пред нарастващо енергийно търсене, което ще изисква значително увеличение на слънчевия капацитет през следващите години.

Предизвикателства пред прехода към слънчева енергия

Постепенният преход на Египет към възобновяема енергия е забавен от липсата на координация между държавните институции и непоследователните политики. Ясин Абделгафар от SolarizEgypt, която предоставя слънчева енергия на частни предприятия, критикува липсата на съгласувано планиране сред правителствените агенции.

За да насърчи участието на частния сектор, правителството прие закон през 2024 г., който позволява на производителите на електроенергия да доставят електроенергия директно на предприятия. Законът обаче първоначално ограничава подобни проекти до общо 500 мегавата за страната.

Министър-председателят Мустафа Мадбули изложи амбициозната цел за увеличаване на дела на възобновяемите енергийни източници в енергийния микс на Египет до 42% до 2030 г., спрямо сегашните 11.5%. За да постигне това, властите търсят международни партньорства за модернизиране на енергийната мрежа и разширяване на връзките с места за производство на слънчева енергия.

Друго предизвикателство е регулация, която изисква жителите на апартаменти да притежават цялата сграда, за да инсталират двупосочни електромери, които да им позволят да продават излишната енергия обратно към мрежата. Според индустриални експерти правителството не е приоритизирало промяната на това правило.

Айман Расех, главен изпълнителен директор на SolarSol, прогнозира, че слънчевата енергия ще стане икономически изгодна за отделните домакинства, когато цените на електроенергията от държавната мрежа надхвърлят 3-4 египетски паунда на киловатчас. В момента по-богатите домакинства плащат около 2.35 паунда на киловатчас.

Поглед към бъдещето

Споразумението на Египет с Международния валутен фонд (МВФ) включва ангажимент за намаляване на енергийните субсидии, които отдавна изкривяват енергийния пазар. След премахването на субсидиите експертите очакват бързо увеличаване на инсталациите на соларни панели в страната, което ще трансформира градските покриви в хъбове за възобновяема енергия.

Соларната енергия има огромен потенциал в Египет, но за пълната му реализация ще са необходими преодоляване на регулаторните пречки и ускоряване на инвестициите в инфраструктура. С правилните стратегии страната може да се превърне в лидер в областта на възобновяемата енергия в региона.