Цената на петрола се срина със 7% след шокови мита от Китай

broken image
broken image

Цените на суровия петрол отчетоха рязък спад от 7% в петък, достигайки най-ниските си нива от над три години. Причината – новината, че Китай въвежда значителни нови мита върху американски стоки, което задълбочи търговското напрежение и подхрани страховете от глобална рецесия.

Най-големият вносител на петрол в света, Китай, обяви, че от 10 април ще наложи 34% мито върху всички американски стоки. Това е част от ответен удар срещу САЩ, след като администрацията на Доналд Тръмп повиши американските мита до най-високите им нива от повече от век.

Ценовият шок се усети на множество пазари. Стоки като соя, злато и природен газ загубиха позиции, а глобалните борси се сринаха. Анализатори от JPMorgan повишиха вероятността за световна рецесия до 60%, спрямо предходната им прогноза от 40%.

  • Brent завърши деня със спад от $4.56 до $65.58 за барел (–6.5%)

  • WTI загуби $4.96, приключвайки на $61.99 (–7.4%)

По време на сесията Brent падна до $64.03, а WTI до $60.45, което са най-ниските стойности от 2021 г.

За седмицата Brent изгуби 10.9%, което е най-големият седмичен спад от 18 месеца, а WTI падна с 10.6%, най-много за последните две години.

„Според мен това е почти справедливата стойност на петрола в момента, освен ако не видим сериозно намаление в търсенето,“ заяви Скот Шелтън от United ICAP.
„Очаквам WTI да се движи в диапазона $55–$59 в краткосрочен план,“ добави той.

Негативният тренд се засили и от решението на ОПЕК+ да ускори увеличаването на добива. Вместо планираните 135,000 барела дневно, от май месец групата ще върне на пазара 411,000 барела дневно.

Допълнителен натиск оказа и съдебно решение в Русия, според което няма да бъде спирана работата на терминала на Каспийския петролопровод (CPC) в Черно море. Това сведе до минимум опасността от съкращение на доставките от Казахстан.

Макар че новите мита на САЩ не включват вноса на петрол, газ и рафинирани продукти, експерти предупреждават, че цялостната икономическа политика може да предизвика инфлация, по-бавен растеж и търговски конфликти, които ще повлияят негативно върху търсенето на енергийни ресурси.

Междувременно водеща банка на Уолстрийт преразгледа надолу прогнозите си за края на 2025 г., сваляйки:

  • Brent до $66

  • WTI до $62
    (–$5 спрямо предишната прогноза)

„Рисковете пред понижените ни прогнози за цените на петрола са в низходяща посока, особено за 2026 г., заради възможна рецесия и увеличено предлагане от ОПЕК+,“ заяви Даан Стройвен, ръководител на енергийни изследвания.

HSBC също понижи прогнозата си за ръст на глобалното търсене на петрол през 2025 г. от 1 млн. барела дневно на 0.9 млн., като причина бяха посочени митата и новата политика на ОПЕК+.

И въпреки спада в цените, според данни на Комисията за търговия с фючърси на стоки в САЩ (CFTC), хедж фондовете и инвеститорите са увеличили дългите си позиции в американски петролни фючърси към 1 април, залагайки на евентуален обрат в пазара.