Енергийна битка в Европа: Как континентът ще се справи с газовия дефицит за милиарди?

broken image

Това лято Европа може да се наложи да осигури над 100 допълнителни пратки втечнен природен газ (LNG), на стойност приблизително 6 милиарда долара по текущите цени, за да запълни хранилищата, изчерпани от суровата зима и продължаващото отсъствие на руски газови доставки. Спешността се увеличава, тъй като нивата на хранилищата спаднаха значително повече тази година в сравнение с предишните зими, като текущите резерви са около 59%, според Gas Infrastructure Europe.

Това ниво представлява значителен спад в сравнение с миналата година, когато резервите бяха 75% пълни по същото време, или нивото от 79%, регистрирано през 2023 г. Рязкото намаление се дължи на по-студеното време и прекъсването на руските енергийни доставки, които преди това играеха ключова роля за континента.

До края на март нивата на хранилищата може да паднат до между 30% и 35% от капацитета, прогнозира Флоренс Шмит, енергиен стратег в Rabobank. За сравнение, резервите в края на март миналата година бяха 58%. Ако нивата на хранилищата паднат до 35%, което е еквивалентно на около 38 милиарда кубични метра (bcm) газ, Европа ще трябва да осигури допълнителни 12 bcm от глобалните пазари това лято, отбелязва Ериса Паско, анализатор в Energy Aspects.

Тези допълнителни количества газ ще изискват около 120 пратки LNG – значителна логистична и финансова задача. За да остане регионът атрактивен пазар за LNG пратки, особено пред конкуренцията от Азия, Европа вероятно ще поддържа високи цени на газа, според Паско.

Растящото търсене за запълване на хранилищата поддържа високите цени на газа в Европа, като спотовите цени наскоро достигнаха най-високите си стойности за последните повече от година. Освен това, летните договори за газ в момента са по-скъпи от тези за предстоящата зима – необичайно явление, наблюдавано за последно през 2021 и 2022 г., когато руският "Газпром" спря да запълва европейските хранилища.

Energy Aspects прогнозира, че средните летни цени на газа в ЕС ще бъдат около 49,50 евро за мегаватчас (MWh), като се вземе предвид намаляването на наличността на руски LNG поради санкциите на САЩ. Въпреки това, Rabobank предлага по-консервативна прогноза от 34-37 евро/MWh, като се позовава на продължаващото намаление на търсенето на газ от потребителите и индустрията поради високите цени.

Въздействие върху глобалните енергийни пазари

Въпреки предизвикателствата, анализаторите смятат, че Европа е малко вероятно да се сблъска с тежък недостиг на газ тази година. Страни като Словакия, които исторически са били по-уязвими от прекъсвания на газовите доставки през Украйна, заявиха, че текущите запаси и хранилища са достатъчни за задоволяване на нуждите до 2025 г.

Въпреки че основният проблем е цената, а не наличността, осигуряването на допълнителни доставки вероятно ще отклони пратки LNG от други пазари, особено в Азия. Андреас Гут от Eurogas подчерта, че въпреки глобалния недостиг на доставки, Европа не се очаква да изпадне в критичен недостиг. В същото време новите LNG износни съоръжения в САЩ, които ще започнат работа тази година, ще облекчат напрежението на пазара едва минимално до 2027 г.

Междувременно, германският газов пазарен център обсъжда възможността за субсидии за компании, които да запълнят газовите хранилища, като част от по-широките усилия на ЕС за енергийна сигурност в условията на нестабилни пазарни условия. Докато Европа се подготвя за летния сезон на закупуване, въздействията от нарастващото търсене ще се усетят на световните пазари, подчертавайки взаимосвързаността на енергийните доставки.