
Япония разглежда възможността да подкрепи проект за природен газ на стойност 44 милиарда долара в Аляска като част от усилията си за укрепване на връзките с президента на САЩ Доналд Тръмп и за потенциално намаляване на търговското напрежение, според източници, запознати с въпроса.
Японските власти очакват, че Тръмп може да повдигне темата за инициативата – която той последователно свързва с икономическия растеж и енергийната сигурност на САЩ – по време на предстоящата си среща с японския премиер Шигеру Ишиба във Вашингтон, която може да се състои още следващата седмица, разкриха източници.
Въпреки съмненията относно финансовата жизнеспособност на предложения 800-милен газопровод – който ще транспортира природен газ от находищата в северната част на Аляска до южен пристанищен терминал за втечняване и износ към Азия – Япония е готова да проучи възможностите, ако бъде потърсена за участие, посочиха вътрешни източници.
Стратегически търговски съображения
Интересът на Токио към проекта може да бъде част от по-широка стратегия за адресиране на опасенията на САЩ относно двустранния търговски дефицит, който възлиза на 56 милиарда долара. Като възможна отстъпка Япония може да се ангажира с увеличаване на покупките на американски втечнен природен газ (LNG), засилване на инвестициите в производствени предприятия в САЩ и разширяване на разходите за отбрана.
Белият дом все още не е коментирал очакваните преговори, докато японското външно министерство заяви, че е прекалено рано да се спекулира за конкретни ангажименти.
Макар Япония публично да не е заявила интерес към проекта за LNG в Аляска, източници предполагат, че въпросът се разглежда на високо равнище. Поради чувствителността на темата, официалните лица говориха анонимно.
Тръмп, при завръщането си в Белия дом през януари 2025 г., подчерта намерението си да отключи огромния енергиен потенциал на Аляска, като заяви, че това включва разширяване на продажбите и транспортирането на втечнен природен газ от региона към вътрешния пазар и съюзнически страни в Тихоокеанския регион.
Енергийна сигурност и диверсификация
За Тръмп проектът за газопровода представлява стратегически актив, който ще бъде от полза както за САЩ, така и за техните азиатски съюзници, като осигурява стабилни енергийни доставки. Въпреки това, Япония вече разполага с разнообразни източници на LNG, като миналата година е внесла около 38 милиона тона – значително повече от вътрешното си потребление.
Въпреки това, привържениците на проекта твърдят, че увеличаването на вноса на LNG от Аляска може да помогне на Япония да намали зависимостта си от по-рискови доставчици, като Русия и страните от Близкия изток. В момента около 10% от японския внос на LNG идва от Русия.
По време на парламентарна сесия в петък, Ишиба призна необходимостта Япония да намали зависимостта си от изкопаеми горива, но подчерта, че страната също така трябва да осигури стабилни енергийни доставки от надеждни партньори. Той не спомена конкретно проекта в Аляска.
Несигурности и политически съображения
Въпреки натиска на Тръмп за осъществяване на проекта, Япония вероятно няма да направи твърди ангажименти относно LNG инвестиции по време на визитата на Ишиба, предупредиха официални лица. Всяка сделка би трябвало да гарантира конкурентни цени и договорна гъвкавост, включително възможността японските купувачи да препродават закупеното LNG, заяви друг източник.
Все още има несигурност и по отношение на по-широката търговска политика на Тръмп. След като се върна в Белия дом, той загатна за възможността за нови мита върху различни чуждестранни стоки, но не е разкрил конкретен план относно икономическите и стратегическите си отношения с Япония. В Токио темата е ключова, особено след опита от първия мандат на Тръмп, когато той наложи мита върху вноса на стомана и поиска Япония да увеличи разходите си за издръжка на американските войски, разположени в страната.
В същото време, японските политически наблюдатели следят дали Ишиба ще успее да изгради връзка с Тръмп, подобна на тази, която имаше неговият предшественик Шиндзо Абе. Абе, който беше убит през 2022 г., бе сред първите световни лидери, които се срещнаха с Тръмп след изборната му победа през 2016 г., като двамата поддържаха близки дипломатически и лични отношения.
За да се ориентира по-добре в отношенията с администрацията на Тръмп, екипът на Ишиба търси съвети от американски политици, запознати както с Япония, така и с икономическите приоритети на Тръмп. Сред тях са сенатор Бил Хагърти от Тенеси, който преди това е бил посланик на САЩ в Япония, и Кенет Уайнстийн, старши анализатор в консервативен мозъчен тръст, специализиран в американско-японските отношения.
Японският бизнес сектор обмисля следващи стъпки
В рамките на японската корпоративна среда компании като Mitsubishi Corp. и Mitsui & Co. следят развитието около проекта за газопровода в Аляска. Според един източник, Японската банка за международно сътрудничество (JBIC) би могла да осигури финансиране, ако японските фирми решат да участват.
Mitsubishi вече е водила разговори с Alaska Gasline Development Corporation (AGDC), държавната компания, която ръководи проекта, за да проучи възможностите за производство на амоняк в Аляска. Въпреки това, компанията все още не е поела конкретни ангажименти извън етапа на предварителни оценки.
AGDC, която получи регулаторни одобрения за проекта през 2020 и 2022 г. въпреки възраженията на природозащитници, наскоро обяви партньорство с компанията Glenfarne за напредък по газопровода.
Докато разговорите между Япония и САЩ продължават, остава неясно до каква степен Токио ще се ангажира с проекта за LNG в Аляска. Много ще зависи от баланса между икономическата обоснованост, търговските преговори и политическите фактори, определящи отношенията между Япония и администрацията на Тръмп.