

Руският президент Владимир Путин акцентира върху задълбочаващото се сътрудничество между Русия и Мианмар по време на среща с военния лидер на Мианмар Мин Аун Хлайнг във вторник. Проведените разговори в Кремъл бяха фокусирани върху разширяването на двустранните отношения, като бяха отбелязани увеличението на търговията и подписването на стратегически споразумения.
Един символичен жест в това партньорство беше дарението на шест слона от Мианмар за Москва – ход, който анализатори тълкуват като част от по-широка дипломатическа стратегия, съвпадаща с наскоро приключената доставка на шест изтребителя от Русия за Мианмар.
Мианмар продължава да е в състояние на нестабилност от 2021 г., когато военните свалиха избраното правителство на Аун Сан Су Чи, което доведе до мащабен конфликт и хуманитарна криза.
Стратегическо партньорство и енергийни проекти
„Тази година отбелязваме 25-ата годишнина от подписването на декларацията за приятелство между нашите държави,“ заяви Путин по време на разговорите, като подчерта стабилното развитие на двустранните отношения. Той посочи, че търговията между Русия и Мианмар се е увеличила с 40% през последната година.
Едно от ключовите споразумения, подписани по време на срещата, включва строителството на малка ядрена електроцентрала в Мианмар. Росатом, руската държавна ядрена корпорация, потвърди, че проектът първоначално ще има мощност от 100 мегавата, с възможност за утрояване на капацитета.
Военно сътрудничество и дипломатически жестове
Путин също обяви, че мианмарски военен отряд ще участва в парада в Москва на 9 май, който ще отбележи 80-годишнината от победата във Втората световна война. Очаква се Мин Аун Хлайнг лично да присъства на събитието.
Русия, заедно с Китай, остава ключов поддръжник на военната хунта в Мианмар, като засилва сътрудничеството, включително в сферата на военновъздушните сили.
Изразявайки благодарност за уникалния подарък, Путин заяви:
„Тези великолепни животни вече са настанени в Московския зоопарк.“
Мин Аун Хлайнг, който рядко предприема международни посещения, похвали качеството на руското военно оборудване и изрази подкрепа за действията на Русия в Украйна, като предсказа бърза победа на Москва в конфликта.
Разширяване на икономическото сътрудничество
На фона на икономическите трудности и хранителната несигурност в Мианмар, Русия продължава да бъде ключов съюзник, особено след като военната хунта е обект на международна изолация.
Руският премиер Михаил Мишустин подчерта перспективите за разширяване на сътрудничеството в различни сектори, включително селско стопанство, ядрена енергетика, транспорт и инфраструктура.
„Въпреки външните ограничения, наложени на Русия и Мианмар, нашето търговско и икономическо сътрудничество продължава да расте,“ заяви Мишустин, цитиран от Интерфакс.
Той разкри също, че руски компании планират инвестиции в специалната икономическа зона на Мианмар в Дауей – мащабен проект на брега на Андаманско море, който има за цел да се превърне в основен индустриален и логистичен хъб. Въпреки това, Мишустин не назова конкретни компании, които ще участват в проекта.
Избори под въпрос
Дълго обсъжданата идея за изграждане на малка ядрена електроцентрала в Мианмар сега изглежда все по-близо до реализация.
Междувременно военната администрация на Мианмар обяви намерението си да проведе избори по-късно тази година. Въпреки това, критици смятат, че вотът ще бъде фарс, предназначен да затвърди властта на военните чрез контролирани политически проксита.