
САЩ предложиха тази седмица възможността да управляват или дори да придобият част от енергийната инфраструктура на Украйна като част от потенциална сделка за прекратяване на конфликта с Русия.
Президентът на Украйна Володимир Зеленски заяви, че с американския президент Доналд Тръмп са обсъждали основно окупираната от Русия ядрена централа в Запорожие, но украинският енергиен сектор далеч не се изчерпва само с този обект. Страната вече започна внос на американски природен газ, за да покрие вътрешното си потребление.
В допълнение, Киев предлага използването на своите мащабни подземни газови хранилища, за да подпомогне сигурността на енергийните доставки в Европа.
Стратегическа промяна в газовите доставки
Още при първото си встъпване в длъжност през 2017 г., Тръмп призова Европа да замени руския природен газ с внос на втечнен природен газ (LNG) от САЩ.
Тогава това изглеждаше нереалистично, тъй като Русия покриваше около 40% от нуждите на Европа с евтин газ по дългосрочни договори, което поддържаше конкурентоспособността на икономики като Германия и Австрия.
Но след инвазията на Русия в Украйна през 2022 г., всичко се промени.
В рамките на три години от началото на войната, Газпром загуби почти всички свои европейски клиенти. Те се пренасочиха към LNG доставки – най-вече от САЩ – и към алтернативни маршрути за тръбопроводен газ.
След като Тръмп пое президентския пост за втори път през 2025 г., той отново натиска Европа да увеличи покупките на американски газ, като част от усилията за балансиране на търговския дефицит със САЩ.
Украйна – която дълги години разчиташе на внос от Русия – спря напълно потоците на руски газ през своята територия през 2025 г.. Междувременно Киев подписа второ споразумение за внос на LNG от САЩ и обяви планове за разширяване на тези доставки.
Газовите хранилища – стратегическо оръжие
Украйна не може директно да внася LNG от САЩ, тъй като няма терминали за регазификация по Черно море. Проект за такъв терминал в Одеса така и не се реализира.
В момента американският газ достига Украйна чрез тръбопроводи от терминали в Полша, Германия или от юг през Гърция.
Според анализатори, САЩ увеличават капацитета си за износ на LNG с 65% до края на десетилетието, като основен купувач остава именно Европа.
Украйна разполага с най-голямото подземно газово хранилище в Европа и третото по големина в света, с капацитет над 30 милиарда куб. метра. За сравнение – целият ЕС има хранилища с общ капацитет около 100 млрд. куб. м, при годишно потребление около 450 млрд. куб. м.
Тези хранилища са добре свързани с европейската газова мрежа и се използват за съхранение на излишен газ през лятото, когато търсенето спада.
Мрежа от тръбопроводи с огромен потенциал
През 2020 г., Украйна уеднакви своите регулации с тези на ЕС и намали тарифите за пренос на газ, с което стана по-привлекателна за европейските търговци.
Макар че през последната година руските атаки увредиха част от газовата инфраструктура, страната все още има капацитет да внася до 22 млрд. куб. м годишно чрез съседните Словакия, Унгария, Полша и Румъния.
Но по-значим е изходящият капацитет на украинската мрежа – над 60 млрд. куб. м годишно, или около 13% от нуждите на Европа.
Тази мрежа може да снабдява клиенти в Унгария, Словакия, Австрия, Германия, Франция, Италия и Гърция.
Ако в бъдеще Украйна изгради собствен терминал за внос на LNG, това може да отвори път за масивни доставки на американски газ към цяла Европа, използвайки бившите руски маршрути – сега под контрола на Киев.