Европейските ядрени инвестиции изискват по-силна подкрепа от правителствата, според МАЕ

broken image

Европейският ядрен сектор привлича вниманието на частни инвеститори, водещи финансови институции и технологични компании, но правителствата трябва да предприемат мерки за намаляване на инвестиционните рискове, според Фатих Бирол, ръководител на Международната агенция по енергетика (МАЕ). Тези мерки включват гарантиране на договори и облекчаване на регулациите, за да се създаде по-благоприятен инвестиционен климат.

От 2024 г. интересът на частния сектор към ядрената енергия нараства, задвижван от нарастващите нужди от електроенергия на центровете за данни и изкуствения интелект. Въпреки това, дългите закъснения и значителните преразходи по проектите подкопават конкурентоспособността на Европа в тази област.

Политическата нестабилност и оперативната неефективност на енергийните компании също спъват развитието на ядрената енергетика. В момента ядрената енергия осигурява по-малко от една четвърт от електропроизводството в Европа, а прогнозите сочат, че делът ѝ може да падне под 15% през следващото десетилетие, предупреди Бирол.

За да обърнат тази тенденция, правителствата трябва да демонстрират дългосрочен ангажимент и да въведат механизми за намаляване на рисковете за инвестициите. Предложенията включват частични гаранции за договори и опростяване на регулаторните изисквания, заяви Бирол в интервю.

Въпреки че Бирол не посочи конкретни инвеститори, проявяващи интерес към европейските ядрени проекти, той подчерта успеха на Китай като модел за подражание. Дългогодишният ангажимент на Китай към ядрената енергетика, съчетан със силна верига на доставки, изведе страната на челна позиция в индустрията. Този модел, отбеляза Бирол, може да вдъхнови Европа в усилията ѝ за съживяване на ядрените проекти.

Очаква се Китай да изпревари САЩ и Европейския съюз по капацитет на ядрената енергетика до 2030 г., подкрепен от ръст в новите проекти, според доклад на МАЕ. От 63-те ядрени реактора в процес на строителство в световен мащаб, повече от половината са в Китай, представлявайки над 70 гигавата капацитет. Годишните инвестиции в сектора са нараснали с близо 50% от 2020 г.

Докладът също така подчертава потенциала на малките модулни реактори, които могат да позволят на Европа, САЩ и Япония да възвърнат лидерството си в ядрените технологии. С достатъчно финансови ресурси тези реактори биха могли да добавят около 80 гигавата капацитет до 2040 г.

Въпреки това, за да се постигне този растеж, индустрията трябва да намали разходите си до нива, сравними с тези на големи хидроелектрически и офшорни вятърни проекти. За да се постигнат тези цели, годишните инвестиции в ядрената енергетика трябва да нараснат петкратно, достигайки 25 милиарда долара до края на десетилетието, заключава докладът.