Монголия на прага на зелена революция: Милиардни енергийни сделки със Саудитска Арабия и ОАЕ

broken image

Монголия е на път да осигури значителни споразумения за зеления водород и възобновяемата енергия със Саудитска Арабия, които могат да достигнат стойност от няколко милиарда долара, и също така води преговори със Обединените арабски емирства за подобни инвестиции, според заместник министър-председателя на страната.

С богатите си запаси от мед и коксувани въглища, Монголия се стреми да се утвърди като ключов доставчик на критични минерали, докато ускорява своите възобновяеми енергийни проекти и привлича глобални инвеститори.

Страната е обявила 14 мащабни проекта за инфраструктура, енергия и свързаност, които ще изискват инвестиции, оценени между 15 и 30 милиарда долара.

„С ACWA Power от Саудитска Арабия обсъждаме инициатива за възобновяема енергия с капацитет от 10 гигавата, както и възможността за проект за зелен водород на стойност 5 милиарда долара,“ заяви Тогмидин Доржканд в интервю по време на Световния икономически форум в Давос. „Стремим се да действаме бързо и очакваме подписването на споразуменията в следващите няколко месеца,“ добави той.

Монголия също така напредва в плановете си за изграждане на нови железопътни връзки с Китай, за да улесни износа на коксувани въглища за Индия. Доржканд отбеляза, че дискусиите по проекта се очаква да приключат този месец.

Освен това Монголия води преговори с австралийския минен гигант Rio Tinto за уреждане на данъчни въпроси. Според доклади от началото на седмицата, Rio Tinto е предложила 295 милиона долара за разрешаване на дългогодишен данъчен спор, свързан с медната мина Ою Толгой.

Доржканд определи проекта с Rio Tinto като изключителен пример за успешна чуждестранна инвестиция в Монголия и подчерта продължаващото сътрудничество между двете страни за решаване на проблема. „Предстоят процедурни стъпки, но съм оптимист, че въпросът ще бъде разрешен скоро,“ каза той.