Първият руски ледоразбиващ LNG танкер започва морски изпитания

broken image
broken image

Първият руски ледоразбиващ танкер за втечнен природен газ (LNG) започна морските си изпитания, отбелязвайки важен етап в усилията на страната да засили позициите си на глобалния LNG пазар въпреки международните санкции.

Корабът, носещ името Алексей Косигин в чест на виден съветски държавник, е построен в модерната корабостроителница „Звезда“. След влизането си в експлоатация той ще подпомага транспортирането на LNG от проекта „Арктик LNG 2“, който се сблъсква със забавяния поради геополитическите напрежения и наложените санкции.

Според данни от морското проследяване корабът в момента е акостирал близо до Владивосток и е част от по-голяма инициатива за разширяване на руския флот от ледоразбиващи LNG танкери. Тези специализирани съдове, проектирани да се движат през лед с дебелина до два метра, са от съществено значение за осигуряване на LNG доставки от предизвикателната арктическа среда.

„Новатек“, мажоритарен собственик на проекта „Арктик LNG 2“, обяви планове за изграждането на общо 15 ледоразбиващи танкера Arc7 в корабостроителницата „Звезда“. Въпреки това, до момента са завършени само три – Алексей Косигин, Пьотр Столипин и Сергей Вите. Тези кораби са оборудвани с подсилени корпуси и витла, за да издържат на налягането на арктическия лед.

Производствените предизвикателства усложняват ситуацията. Източник, запознат с въпроса, съобщи, че операциите на първата производствена линия на „Арктик LNG 2“ са били прекратени през октомври, без планове за възобновяване през зимните месеци. Проектът също е засегнат от отмяната на допълнителни танкери Arc7, които първоначално бяха поръчани от южнокорейската корабостроителница Hanwha Ocean. Строителят прекрати договорите за три танкера, предназначени за руския „Совкомфлот“, позовавайки се на санкциите.

Въпреки тези предизвикателства, пускането на Алексей Косигин подчертава решимостта на Русия да изгради стабилна инфраструктура за транспорт на LNG в Арктика. Инициативата подчертава стратегическото значение на арктическите ресурси в глобалния енергиен пейзаж.