Санкции и мита създават несигурност за плановете на OPEC+ за добив на петрол

broken image

OPEC+ е изправен пред сложно решение относно планираното увеличение на добива на петрол за април, тъй като новите санкции на САЩ срещу Венецуела, Иран и Русия затрудняват прогнозите за глобалното предлагане, според източници, запознати с дискусиите. Групата обикновено финализира производствената си политика един месец предварително, за да осигури плавно разпределение на суровината. Въпреки че крайният срок за постигане на споразумение е началото на март, все още липсва консенсус.

Сред членовете на OPEC+, Обединените арабски емирства (ОАЕ) настояват за изпълнение на планираното увеличение, за да се възползват от нарастващия си производствен капацитет. Русия също подкрепя този ход, според някои източници. В същото време ключови производители, като Саудитска Арабия, предпочитат да отложат увеличението поради опасения за пазарната нестабилност.

Дебатът се разгаря на фона на сериозни колебания в цените на петрола. През януари цените се покачиха над $82 за барел, повлияни от санкциите на предишната американска администрация срещу руския петролен износ. По-късно цените паднаха до $73, тъй като нараснаха очакванията, че Вашингтон може да посредничи за споразумение между Русия и Украйна, което би довело до увеличаване на руските петролни потоци. Въпреки това, новите ограничения върху износа на ирански петрол и отмяната на лиценза на Chevron за операции във Венецуела задържаха по-нататъшния спад на цените.

Комбинацията от тези противоречиви фактори – геополитическо напрежение, променящи се прогнози за търсенето и възможни нови търговски бариери – прави решението на OPEC+ изключително трудно, споделят източници. Очакваните глобални мита допълнително увеличават несигурността, като потенциално могат да намалят търсенето на петрол и да усложнят перспективите пред пазара.

Официални представители на OPEC, Саудитска Арабия, Русия и ОАЕ не са направили официални изявления по темата.

Стратегията на OPEC+ – ще има ли ново отлагане?

Групата OPEC+, която обединява членовете на OPEC и съюзници като Русия, контролира добива чрез постепенни корекции от 2022 г. с цел стабилизиране на пазара. В момента тя прилага съкращение от 5,85 милиона барела дневно (bpd), което представлява около 5,7% от глобалното предлагане.

През декември организацията удължи най-новата вълна от съкращения до първото тримесечие на 2025 г., отлагайки плана за увеличаване на добива до април. Според първоначалните споразумения, отмяната на 2,2 милиона bpd съкращения и първото увеличение за ОАЕ трябваше да започнат през април с нарастване от 138 000 bpd.

Все пак, анализатори като Morgan Stanley смятат, че OPEC+ може отново да удължи ограниченията.

Според Хелима Крофт от RBC Capital Markets, предвид несигурността, свързана със санкциите и митата, е възможно групата да отложи увеличението на добива за втората половина на 2025 г.