Palantir влиза в ядрената енергетика с нов AI софтуер

broken image

Американската компания Palantir Technologies обяви, че ще си партнира с ядрена компания, за да създадат иновативна софтуерна платформа, базирана на изкуствен интелект, с цел ускоряване и оптимизиране на строителството на ядрени реактори.

В контекста на засиления интерес към ядрената енергия като надеждна и по-чиста алтернатива на вятърната и слънчевата, Palantir и партньорът ѝ ще разработят Nuclear Operating System (NOS) – интегрирана система, която ще улесни и ускори изграждането на нови централи, намалявайки значително разходите.

Сътрудничеството идва на фона на новите инициативи, предприети от президента Доналд Тръмп, включително изпълнителни заповеди от месец май, които инструктират ядрената регулаторна комисия на САЩ да опрости процедурите и да ускори издаването на нови лицензи за ядрени мощности. Това съвпада с нарастващото потребление на електроенергия, дължащо се на разрастващи се дейта центрове и добив на криптовалути, захранвани от мрежата.

Компанията от Кентъки, специализирана в ядрената индустрия, ще заплати на Palantir близо 100 милиона долара за период от пет години, за да бъде изграден софтуерният продукт, потвърдиха от Palantir.

Освен регулаторната подкрепа, ядрената индустрия ще се възползва и от новия законопроект за данъци и разходи, приет от администрацията на Тръмп. Докато редица субсидии за зелена енергия бяха отменени, данъчните облекчения за ядрената енергия бяха запазени.

Очаква се електропотреблението в САЩ да достигне исторически върхове през 2025 и 2026 година, след като в продължение на почти две десетилетия бе в застой. Причина за това е ръстът на изчислителната мощност, необходима за AI приложенията и блокчейн мрежите.