Vitol и Glencore печелят 380 милиона долара в спор с нигерийски LNG доставчик

broken image

Глобалните търговски компании Vitol и Glencore ще получат 380 милиона долара след съдебна победа на техния газов доставчик Taleveras в Лондон. Делото, заведено срещу единствения производител на втечнен природен газ (LNG) в Нигерия, беше свързано с недоставени товари.

Юридическата битка, разглеждана в Висшия съд и Апелативния съд в Лондон, е част от нарастваща тенденция на съдебни спорове между купувачи и доставчици на природен газ. Покачването на цените след пандемията и геополитическите кризи, включително инвазията на Русия в Украйна през 2022 г., доведоха до увеличаване на конфликтите за неизпълнени договори.

Спорът с NLNG

Taleveras заведе дело срещу Nigeria LNG Limited (NLNG) преди четири години, твърдейки, че компанията не е изпълнила своите договорни ангажименти. NLNG е съвместно предприятие, в което Shell, TotalEnergies и Eni са миноритарни акционери, а нигерийската държавна петролна компания държи 49% дял.

Въпреки че NLNG обжалва решението, съдът отхвърли жалбата им, което беше потвърдено по време на съдебните заседания. Очаква се пълното съдебно решение да бъде публикувано скоро.

Компанията NLNG, която управлява най-големия LNG завод в Нигерия, осигуряващ около 5% от световното предлагане, заяви, че в момента преразглежда решението и отказа да коментира случая. Shell, Eni и TotalEnergies също не дадоха изявления.

Недоставените товари и финансовите последствия

Спорът се фокусира върху 19 LNG товара, които NLNG е трябвало да достави на Taleveras в периода 2020-2021 г. Част от тези количества вече са били предварително продадени на Vitol и Glencore. Когато доставките не се осъществили, двете търговски къщи завели искове срещу Taleveras, което доведе до верига от съдебни дела.

В резултат на решението NLNG е задължена да изплати около 260 милиона долара на Vitol и 120 милиона долара на Glencore. Точната сума, която Taleveras ще получи освен вече присъдените 380 милиона долара, остава неясна.

Представители на Vitol и Glencore отказаха да коментират случая, а Taleveras също не даде официално изявление.

По-широкият контекст – нестабилност на пазара на LNG

Случаят е част от по-широк проблем в индустрията, породен от резките колебания в цените на природния газ. През 2020 г. европейските газови цени спаднаха до €3.63 ($4.14) за мегаватчас заради слабото търсене по време на пандемията. Само две години по-късно, след разрушаването на доставките към Европа, цените скочиха до €311 ($328) за мегаватчас.

Много производители започнаха да намаляват доставките по дългосрочни договори, за да продават на по-високи цени на свободния пазар, което доведе до серия от съдебни искове.

Подобен случай включва Shell и BP, които заведоха арбитражен иск срещу Venture Global LNG – американски износител на газ, заради неспазени доставки. Venture Global защити позицията си, позовавайки се на технически проблеми в своите съоръжения.

В случая Taleveras срещу NLNG, официалните причини, изтъкнати от NLNG за забавянето на доставките, не са публично известни.

Taleveras – компанията зад съдебната победа

Компанията Taleveras е основана през 2004 г. от Иго Саноми, един от водещите независими търговци на енергийни ресурси в Нигерия. Днес фирмата е базирана в Дубай и продължава да бъде активен играч на глобалния енергиен пазар.