Пет неочаквани сценария за стоковите пазари през 2025 г.

 

broken image
broken image

1. Политиките на Тръмп водят до неочакван икономически успех

В сценарий, при който заплахите на Тръмп за търговски мита се оказват предимно тактически, глобалната икономика може да се окаже по-устойчива от очакваното. Основните търговски партньори може да се съгласят на преразгледани търговски споразумения, предотвратявайки пълномащабна търговска война.

Американската икономика може да се превърне в двигател на растежа, повличайки със себе си и други икономики. Инфлацията може да се охлади, централните банки да облекчат паричната политика, а китайските стимули да дадат резултат.

Суровините, като мед и желязна руда, вероятно ще се възползват от този подем. Въпреки това, петролните пазари могат да изпитат натиск, ако американските производители увеличат предлагането си в съответствие с енергийните приоритети на Тръмп.

2. Търговски войни и изолационизъм предизвикват глобален спад

Ако администрацията на Тръмп поеме по пътя на агресивна търговска политика — налагайки високи мита, излизайки от климатични споразумения и отслабвайки глобални съюзи — икономическите последици могат да бъдат сериозни.

Веригите за доставки могат да се сринат, инфлацията да се повиши глобално, а централните банки да реагират с по-строга парична политика. Търсенето на индустриални суровини, като мед и желязна руда, вероятно ще намалее, а енергийните пазари могат да се свият.

Финансовите пазари също могат да пострадат, като инвеститорите се отдръпнат от американски държавни облигации заради растящите дефицити и икономическите рискове.

3. Китай се завръща със силен икономически растеж

Въпреки мрачните прогнози на много анализатори, Китай може да изненада със силно икономическо възстановяване. Усилията на Пекин за стабилизиране на имотния пазар, справяне с дълговете на местните правителства и стимулиране на вътрешното потребление могат да дадат резултат.

Ако Китай успее да преодолее търговските напрежения със САЩ и засили партньорствата си с Европа и развиващите се пазари, това може да доведе до скок в търсенето на суровини.

Медта, желязната руда, въглищата и втечненият природен газ вероятно ще се възползват от такъв сценарий. Петролните пазари обаче могат да останат под натиск поради растящото преминаване на Китай към електрически превозни средства и възобновяема енергия.

4. ОПЕК+ се разпада под натиск

Стабилността на алианса ОПЕК+ беше ключова за поддържането на цените на петрола през последните години. Въпреки това, нарастващият натиск през 2025 г. може да доведе до пукнатини в съюза.

Продължителната слабост в търсенето и нарастващото американско производство може да подтикнат някои членове на ОПЕК+, като ОАЕ, да се стремят към максимизиране на краткосрочните приходи, вместо да следват координирани производствени съкращения.

Това би могло да доведе до нестабилност на петролния пазар и натиск върху цените.

5. Енергийният преход се ускорява (без САЩ)

Докато САЩ могат да възприемат по-изолационистки подход, останалата част от света може да удвои усилията си в областта на чистата енергия. Европейските и азиатските икономики, заедно с глобалния юг, може да се обърнат към Китай за евтини соларни панели, батерии и вятърни турбини.

Тази динамика може да ускори глобалния преход към чиста енергия, повишавайки търсенето на метали като мед, литий и редки земни елементи. Среброто също може да се възползва поради ключовата си роля в производството на соларни панели.

САЩ, обаче, рискуват да изостанат в глобалната надпревара за доминация в новите енергийни технологии.