Норвежкият суверенен фонд остава ангажиран с възобновяемата енергия въпреки пазарните предизвикателства

broken image

Норвежкият суверенен фонд, оценяван на приблизително 1,8 трилиона долара, продължава да инвестира във възобновяемата енергия въпреки скорошните пазарни сътресения. Високопоставен представител потвърди в четвъртък, че фондът продължава да търси възможности както в публичния, така и в частния сектор, подчертавайки дългосрочните ползи от устойчивата енергия.

Секторът на възобновяемите енергийни източници претърпя значителни сътресения през 2024 г., като някои от водещите компании в индустрията отчетоха сериозен спад в стойността си. Например, датският разработчик на офшорни вятърни паркове Ørsted е сред компаниите, които понесоха значителни загуби.

Инвестициите на фонда в неизброени на борсата инфраструктурни проекти за възобновяема енергия, включително дялове в офшорни вятърни паркове и проекти за зелена енергия със испанската компания Iberdrola, отчетоха отрицателна доходност от 10% за 2024 г. Въпреки тези загуби фондът остава уверен в бъдещето на възобновяемата енергия, разглеждайки я като ключова за стабилен и устойчив енергиен преход.

„Като дългосрочен инвеститор за нас е от съществено значение да останем ангажирани с енергийния преход“, заяви Харалд фон Хейден, ръководител на глобалния енергиен и инфраструктурен сектор на фонда, по време на конференция в Осло.

Той също така отбеляза, че настоящият спад предлага възможност за придобиване на активи на по-достъпни цени. „В момента активите във възобновяемата енергия могат да се купят значително по-евтино на фондовия пазар“, подчерта той.

Докато публичните пазари са по-волатилни, частните инвестиции остават относително стабилни. Затова фондът възнамерява да запази присъствие и в двата сектора, за да се възползва от потенциалните възможности. За да улесни тази стратегия, той наскоро обедини екипите си, които управляват инвестициите в листвани и нелиствани възобновяеми активи.

От 2020 г. норвежкият парламент разрешава на фонда да инвестира в неизброени на борсата проекти за възобновяема енергия, стига те да се намират в Европа или Съединените щати.

„Досега подходът ни беше предпазлив, тъй като искахме да сме сигурни, че моментът е подходящ“, каза фон Хейден. „Сега виждаме повече перспективни възможности и екипът ни се разрасна от 15 на 20 души, за да можем по-ефективно да се ориентираме в този сектор.“

Офшорната вятърна енергия остава ключов приоритет поради силното ѝ присъствие в Европа и възможностите за стратегически партньорства. В същото време фондът обмисля и инвестиции в други възобновяеми инфраструктурни технологии, като съхранение на енергия и модернизация на електропреносната мрежа, за да разшири и диверсифицира устойчивото си портфолио.