Парадоксът на лития: ниски цени при растящо търсене

broken image

Продължаващият спад в цените на лития, въпреки че търсенето на метала за батерии непрекъснато се увеличава, остава „дразнещ парадокс“, който няма да се разреши поне до 2030 г. – такъв беше изводът на най-големите производители по време на годишната конференция на Fastmarkets за литий и суровини за батерии в Лас Вегас.

Когато-то литий се използваше основно в смазочни материали, керамика и фармацевтика. Днес той е жизненоважен за електромобилите, батериите за мрежово съхранение и други електронни приложения. По данни на Fastmarkets потреблението е нараснало с 24 % през 2024 г. и се очаква да се увеличава със средно 12 % годишно през следващото десетилетие.

В същото време свръхпредлагането от Китай натисна котировките надолу с повече от 90 % за две години, което доведе до съкращения на персонал, корпоративни поглъщания и отлагане на проекти по цял свят.

Дейл Хендерсън, главен изпълнителен директор на Pilbara Minerals, обобщи ситуацията така:
„Изпитваме болка на пазара, но стратегическият залог остава огромен – това е литиевият парадокс.“

Един от редовните участници в конференцията описа настроенията тази година с етапите на скръбта: 2024 г. бе „отрицание“, а 2025 г. – „приемане“.

Въпреки ниските цени интересът не спада: посетителите намаляха едва с 9 % до около 1000 души.
Трудно е да си представим бъдеще, в което литият не е в центъра на световната икономика,“ подчерта Пол Лъсти, ръководител „Суровини за батерии“ във Fastmarkets.

Според консултантската компания Project Blue търсенето няма да надхвърли предлагането преди 2033 г. Питър Хана от Albemarle – най-големият добивател в света – добави, че пазарът е „по-волатилен от всички, които познаваме“.

Налага се орязване на разходите, особено при проекти за директна екстракция на литий (DLE).
Кен Хофман от инвестиционната банка Red Cloud Securities обобщава: „Печели онзи, който доставя най-качествен продукт на най-ниска цена.

DLE-разработчикът EnergyX, подкрепен от General Motors, представи проучване, според което може да произвежда литий в северно Чили с оперативни разходи под 3000 USD/т.
Иновациите са ключови за устойчива верига на батериите,“ заяви Крис Доорнбос, изпълнителен директор на E3 Lithium.

Напрежението се усеща и при големите производители: SQM съкрати 5 % от персонала си, а Lithium Americas строи най-голямата мина в Северна Америка с надеждата цените да се вдигнат до откриването.
Това е тежка индустрия – периоди на еуфория се редуват с болка и страдание,“ призна Джон Евънс, CEO на компанията.