Големите енергийни компании насочват погледа си към Югоизточна Азия заради скока в търсенето на газ от центровете за данни и нарастващото население

broken image

Глобалните енергийни гиганти се надпреварват да разширяват дейността си в Малайзия и Индонезия, като инвестират сериозни средства в добива и разработката на природен газ. Причината? Ускореният ръст на популацията, нуждите на центровете за данни, както и стремежът на правителствата в региона да гарантират енергийна сигурност чрез достъпни местни ресурси.

На форума Energy Asia в Куала Лумпур, премиерът Анвар Ибрахим съобщи, че Shell ще инвестира 9 милиарда рингита (приблизително 2.12 млрд. USD) в Малайзия в следващите 2–3 години. Според изпълнителния директор Уаел Саван, производството на газ в региона ще спадне с 20% до 2035 г., което трябва да бъде компенсирано чрез внос на LNG.

Същевременно, TotalEnergies придоби допълнителни дялове в малайзийски газови активи от Petronas, като главният изпълнителен директор Патрик Пуянe подчерта:

„Тук е бъдещето – населението расте, нуждата от енергия също.“

Италианската Eni и Petronas са в процес на финализиране на съвместно предприятие, което ще развива газови находища в Индонезия и Малайзия, а сделката се очаква до края на годината.

Inpex – водещата японска компания за проучване на ресурси – вече е активна в шест морски блока край Саравак и Сабах, като същевременно развива и проекта Abadi LNG в Индонезия. Главният изпълнителен директор Такаяуки Уеда сподели:

„Търсенето на LNG ще продължи да расте дори след 2040 г. – може би чак до 2050 г.“

Американският гигант ConocoPhillips също възнамерява да се завърне в региона чрез инвестиции в Сабах, след като прекрати проект в Саравак.

Природният газ и LNG се считат за ключов енергиен източник, който може да замести въглищата, като същевременно осигурява стабилно захранване за модерните data центрове. Според Тенгку Мохамад Тауфик Тенгку Азиз, изпълнителен директор на Petronas, потреблението на енергия от подобни центрове ще достигне 945 TWh до 2030 г.

Вицепрезидентът на S&P Global, Даниел Йергин, обобщи ситуацията така:

„Нито една държава няма да постигне икономически растеж или дигитална трансформация без сериозна роля на природния газ.“