

Докато индустриализираните държави се борят да захранят изкуствения интелект и дата центровете, една много по-базова човешка нужда ще се окаже далеч по-енергоемка – поддържането на прохлада в затоплящ се свят.
Прогнозите сочат, че до 2035 г. и дата центровете, и климатичните системи ще утроят потреблението си на електричество. Но за разлика от високотехнологичната индустрия, нарастващата нужда от охлаждане в развиващите се държави ще създаде много по-сериозно натоварване за световните електропреносни системи.
Според Международната агенция по енергетика (IEA), консумацията на ток от дата центрове ще се увеличи с 800 TWh, достигайки 1216 TWh през 2035 г. – колкото енергията за 75 милиона американски домакинства годишно.
За сравнение, нуждата от охлаждане ще нарасне с 1200 TWh – почти колкото годишната електроконсумация на целия Близък изток, според анализа на Ember.
Местоположението е решаващо
Разширяването на дата центровете се случва основно в развитите икономики с модерни мрежи. В най-лошия случай – ще се забави обработката на заявки.
За разлика от това, нуждата от охлаждане расте в страни с уязвими електросистеми, където топлината води до хиляди смъртни случаи.
"Една единствена гореща вълна – дори кратка – води до десетки хиляди смъртни случая в Индия," предупреждава доклад на Центъра за наука и околна среда в Индия.
Бум на климатичните системи
През 2022 г. около 36% от домакинствата разполагаха с климатик. До 2035 г. този дял ще е 50%, а до 2050 г. – 60%.
За да се постигне това, инсталираната мощност на охлаждащите системи ще нарасне от 850 GW (2022) до 1750 GW (2035) и 2700 GW (2050), сочат данните на IEA.
Индия – глобалният епицентър на охлаждането
С население над 1.4 млрд., Индия ще бъде водещ двигател на този растеж.
В момента страната държи само 5% от климатичната техника в света (~110 млн. уреда), но до 2035 г. ще достигне 13% (500 млн. уреда), а до 2050 г. – над 1.1 милиарда.
Също така: Индонезия, Бразилия, Мексико и Близкият изток ще удвоят или утроят броя на използваните климатици.
Електропреносните мрежи под напрежение
Разширяването на инфраструктурата ще бъде различно в зависимост от региона:
В САЩ и Европа, дата центровете се изграждат близо до електроцентрали.
В развиващите се региони, новите жилищни комплекси изискват огромно разширяване на мрежата, често върху необработена земя.
Това вероятно ще доведе до увеличена употреба на въглища в Индия, Индонезия и други, в краткосрочен план.
Дългосрочно, ще се наложи по-балансиран енергиен микс, с включване на възобновяеми източници. Но засега, нуждата от охлаждане ще води до още повече горещина.