
Унгария и Словакия отказаха да подкрепят предложението на Европейската комисия за 18-ти пакет от санкции срещу Русия, съобщи външният министър на Унгария Петер Сиярто в изявление, излъчено на живо чрез официалната му страница във Facebook.
„ЕС се стреми да ограничи покупките на евтин руски газ и петрол, каквито до момента страните като Унгария и Словакия извършваха безпроблемно. Това е неприемливо“, заяви Сиярто.
„ЕС се стреми да ограничи покупките на евтин руски газ и петрол, каквито до момента страните като Унгария и Словакия извършваха безпроблемно. Това е неприемливо“, заяви Сиярто.
Новият пакет санкции цели да намали постъпленията на Русия от износ на енергийни ресурси, да затрудни достъпа ѝ до финансовата система и да нанесе удар по военната ѝ индустрия. Европейската комисия представи предложението на 10 юни, повече от три години след началото на руската инвазия в Украйна.
Зависимост от руската енергия
Словакия и Унгария остават сред последните държави-членки на ЕС, които продължават да разчитат в значителна степен на руски петрол и природен газ. За разлика от тях, повечето останали страни в съюза вече са ограничили или напълно прекратили доставките от Москва.
Премиерът на Словакия, Роберт Фицо, подчерта, че неговото правителство няма да даде подкрепа на санкционния пакет, освен ако Брюксел не предложи конкретна помощ за справяне с енергийната зависимост на страната.
Тактически ход или реален сблъсък?
Според дипломати от ЕС, позицията на Будапеща и Братислава е по-скоро преговорна стратегия, отколкото категоричен отказ. Очаква се възможно решение по темата до срещата на Европейския съвет, която ще се проведе в края на седмицата.
Нов инструмент: заобикаляне на ветото?
Интересно е, че Европейската комисия се опитва да заобиколи необходимостта от пълно единодушие чрез използване на търговски инструмент, който може да бъде приет с квалифицирано мнозинство – стратегия, която би могла да намали влиянието на държави като Унгария, които редовно блокират или забавят решения, свързани с Русия.
Късно в неделя унгарският премиер Виктор Орбан публично призова ЕС да извади от дневния ред идеята за забрана на руската енергия, позовавайки се на евентуално увеличение на цените на енергията след американската бомбардировка в Иран.