
Казахстан, една от водещите държави производители на петрол, засили натиска върху чуждестранните енергийни компании, като поиска подобрени условия в съществуващите договори. Тази централноазиатска страна, която е сред най-големите производители на петрол в света, води продължителни спорове с международни петролни компании, изтъквайки притеснения относно завишените разходи.
През последните години Казахстан предяви значителни претенции срещу глобални петролни компании, като настоява за по-строг контрол върху разходите. Критиците от енергийния сектор окачествиха действията на правителството като „ресурсен национализъм“, обвинявайки го, че се опитва да увеличи своя дял в ключови енергийни проекти. Въпреки това казахстанските власти отхвърлиха тези твърдения, подчертавайки, че целта им е да контролират прекомерните разходи от страна на чуждестранните оператори.
Президентът Касъм-Жомарт Токаев нареди на правителството да ускори преговорите с международните енергийни компании за преразглеждане на договорите за споделяне на продукцията (PSA) при условия, по-благоприятни за Казахстан. „Значителните инвестиции изискват дългосрочно планиране. Затова правителството трябва да засили преговорите за удължаване на договорите за споделяне на продукцията с актуализирани и по-изгодни условия за страната“, заяви Токаев по време на неотдавнашно обръщение.
Министърът на енергетиката Алмасадам Саткалиев уточни, че възможните резултати от тези преговори могат да включват увеличаване на държавния дял в петролни проекти, промяна на операторите или предоговаряне на условията. Той подчерта, че всяко решение ще бъде взето чрез открит диалог с всички заинтересовани страни и в съответствие с международното право.
Основната петролна продукция на Казахстан идва от находищата Тенгиз, Карачаганак и Кашаган, които са разработени с подкрепата на световни енергийни компании. През 2023 г. правителството заведе искове на стойност над 16 милиарда долара срещу операторите на находищата Кашаган и Карачаганак, като оспори отчетените разходи. Находището Кашаган, офшорно находище, признато за едно от най-значимите открития на петрол през последните десетилетия, е получило инвестиции от над 50 милиарда долара и включва консорциум от големи компании като Eni, Shell, TotalEnergies, ExxonMobil, КазМунайГаз, Inpex и CNPC.
По същия начин находището Карачаганак, разработено с инвестиции от над 27 милиарда долара, включва основни участници като Eni, Shell, КазМунайГаз, Chevron и руската Лукойл. Най-големият производител на петрол в Казахстан – находището Тенгиз, се управлява от „Тенгизшевройл“, партньорство между Chevron, ExxonMobil, Лукойл и КазМунайГаз. Неотдавнашно разширение на стойност 48 милиарда долара има за цел да увеличи приноса му към световното производство на петрол, въпреки че износът му разчита на тръбопровод, преминаващ през Русия, което поражда геополитически опасения.
Chevron, един от основните акционери в петролния сектор на Казахстан, отказа да коментира изявленията на правителството, като вместо това подчерта текущите си операции в Тенгиз и Карачаганак. Въпреки тези предизвикателства Казахстан остава решен да осигури по-изгодни условия за петролния си сектор, акцентирайки върху дългосрочните национални интереси.