Русия и Китай ще строят първите ядрени централи в Казахстан

broken image

broken image

Руският ядрен гигант "Росатом" и китайската държавна корпорация CNNC ще оглавят два отделни консорциума за изграждането на първите ядрени електроцентрали в Казахстан, съобщи новосъздадената национална агенция по атомна енергия на страната.

Казахстан, богат на нефто- и газови ресурси, не е разполагал с ядрени мощности от 1999 г., когато беше закрит реакторът BN-350 край Каспийско море. Въпреки че страната е сред водещите производители на уран в света, основната част от електроенергията ѝ идва от въглищни централи, с допълнения от хидроенергия и растящ сектор на ВЕИ.

Ядрена амбиция до 2035 г.

През октомври миналата година, след обществен референдум, подкрепен от президента, Казахстан взе решение да стартира изграждането на ядрени съоръжения. Целта е да бъдат постигнати 2,4 гигавата ядрена мощност до 2035 г.

Според официалната позиция на агенцията, предложението на "Росатом" е определено като "най-оптимално и изгодно", като вече се работи по осигуряване на руско държавно експортно финансиране за проекта.

Местоположение и технология

Първата централа с два реактора ще бъде построена в селището Улкен, на около 400 км северозападно от Алмати. Тя ще използва модерната руска технология VVER-1200 от поколение 3+, прилагана успешно както в Русия, така и в чужбина.

Алексей Лихачов, генерален директор на "Росатом", подчерта, че проектът ще бъде изграден с "най-съвременния и ефективен дизайн в световен мащаб."

Китай – вторият ключов партньор

Паралелно с това се водят разговори с Китайската национална ядрена корпорация (CNNC) за изграждането на втора централа. Според Алмасадам Саткалиев, председател на казахстанската агенция:

"Китай разполага с пълния индустриален капацитет и технологии. Следващият ни приоритет е задълбочено сътрудничество с Пекин."

Очаквания и международен интерес

Все още няма конкретна информация за другите компании в консорциумите, разходите или точната времева рамка на проектите. Известно е, че предложения са били подадени и от френски и южнокорейски компании, но те не са избрани на този етап.

Казахстан продължава да засилва енергийните връзки с Русия и Китай. През ноември президентът Владимир Путин посети страната, а по-рано тази година CNPC (Китайската национална петролна компания) подписа нови договори за доставка на газ и петрол.