Приходите на Aramco се понижават на фона на несигурността на петролните пазари

broken image

Саудитската петролна компания Aramco, един от стълбовете на икономиката на кралството, отчете спад от 4.6% в нетната печалба за първото тримесечие на 2025 г. Причините – понижено търсене, спад в цените на петрола и нарастващи оперативни разходи, обуславени от глобална икономическа несигурност.

Компанията обяви печалба от 97.54 милиарда риала (приблизително $26.01 милиарда) за тримесечието, приключило на 31 март. Въпреки спада, резултатът надмина средната прогноза от $25.36 милиарда на 16 пазарни анализатори.

Цената на акциите на Aramco се повиши с 0.64% до 25.00 риала в сутрешната търговия в неделя, но спадна с почти 11% от началото на годината.

Потвърдено беше и разпределението на дивиденти в размер на $21.36 милиарда за първото тримесечие, от които $219 милиона са обвързани с представянето – механизъм, въведен след бурния ръст на петролните цени през 2022 г.

Саудитска Арабия продължава да разчита на приходите от Aramco, включително от данъци и роялти, за да финансира своя бюджет. През 2024 г. петролът формира 62% от приходите в държавната хазна, а Международният валутен фонд (МВФ) изчислява, че за да балансира бюджета си през 2025 г., кралството се нуждае от цена на петрола от $92.30 за барел.

Публикуването на резултатите съвпада с предстоящото посещение на президента на САЩ Доналд Тръмп в Рияд. Агресивната му търговска политика, особено спрямо Китай, внесе допълнителна турбуленция на пазарите.

„През първото тримесечие на 2025 г. пазарите на енергия бяха повлияни от промени в глобалната търговия и засилена икономическа несигурност,“ заяви главният изпълнителен директор Амин Насър, като подчерта, че „ефективността на операциите и ниските разходи на Aramco остават ключово конкурентно предимство.“

Цените натискат резултатите надолу

Цената на петрола сорт Brent спадна от $82.03 за барел през януари до $63.91 към последния петък.

Компанията прогнозира общи дивиденти от $85.4 милиарда за 2025 г., което е сериозен спад в сравнение с над $124 милиарда през предходната година. Дивидентите, обвързани с резултатите, които през 2024 г. възлизаха на $43.1 милиарда, са съкратени с около 98%.

Същевременно стратегията Vision 2030 продължава, като се инвестира в ключови инфраструктурни проекти. Един от най-видимите – строеж и реновация на 15 стадиона във връзка с Мондиал 2034. Въпреки това, някои мегапроекти, като градът на бъдещето Neom, се преосмислят заради нарастващи разходи и фокус върху изпълними инициативи.

Финансов натиск и рискове

Саудитската държава притежава около 81.5% от Aramco, а суверенният фонд PIF – още 16%. Според Моника Малик, главен икономист в Abu Dhabi Commercial Bank:

„Спадът в приходите от петрол създава сериозни предизвикателства за финансиране на бюджетния дефицит и проектите от Vision 2030.“

Свободният паричен поток на компанията през първото тримесечие достигна $19.2 милиарда – спад от 15.8% спрямо година по-рано. Капиталовите разходи се увеличиха до $12.5 милиарда – с 15.9% ръст. Aramco планира инвестиции между $52 и $58 милиарда за 2025 г., спрямо $50.4 милиарда през 2024 г.

OPEC+ вдига производството

Организацията OPEC+, водена де факто от Саудитска Арабия и включваща Русия, ще увеличи добива с 411 000 барела дневно през май и юни. Това ще доведе до производство от близо 9.37 милиона барела дневно, в сравнение с около 9 милиона барела преди това.

Насър подчерта, че кралството разполага с най-големия резервен производствен капацитет в света, който може да бъде активиран в рамките на седмици.

Междувременно Тръмп отново призова Рияд и OPEC да намалят цените на петрола. Освен това настоя Саудитска Арабия да увеличи инвестициите в САЩ до $1 трилион, в контекста на планираното $600 милиарда партньорство между двете страни през следващите 4 години.