
Рияд, Саудитска Арабия – Когато президентът на САЩ Доналд Тръмп пристигне във вторник в Саудитска Арабия, той ще бъде посрещнат с царствен разкош и високи икономически очаквания. Основната цел на визитата: да осигури инвестиции до 1 трилион долара. Но една ключова амбиция остава неосъществена – дипломатическо сближаване между Саудитска Арабия и Израел, възпрепятствано от продължаващата война в Газа.
Според запознати с преговорите източници, американски представители тихомълком призовават Израел да се съгласи на незабавно примирие в Газа – основно условие на Саудитска Арабия за възобновяване на диалога по нормализация.
Стив Уиткоф, специален пратеник на Тръмп за Близкия изток, наскоро заяви пред публика в израелското посолство във Вашингтон, че очаква "скорошни анонси" за разширяване на Съглашенията от Авраам – дипломатически договори, сключени по време на първия мандат на Тръмп, които доведоха до признаване на Израел от ОАЕ, Бахрейн, Судан и Мароко.
„Очакваме редица обявления съвсем скоро, които могат да доведат до напредък още догодина“, каза Уиткоф. Той ще придружи Тръмп при обиколката му в Близкия изток.
„Очакваме редица обявления съвсем скоро, които могат да доведат до напредък още догодина“, каза Уиткоф. Той ще придружи Тръмп при обиколката му в Близкия изток.
Въпреки това, отказът на израелския премиер Бенямин Нетаняху да приеме дългосрочно прекратяване на огъня или създаване на палестинска държава прави напредъка с Рияд малко вероятен, смятат източници.
Нормализацията остава политически чувствителна
Въпреки тайни контакти в сферата на сигурността, Саудитска Арабия не признава официално Израел. От началото на конфликта в Газа, темата за нормализиране на отношенията се превърна в още по-деликатна за кралството – родината на исляма.
Над 52 000 загинали и близо 2 милиона разселени в Газа от началото на израелската офанзива след атаките на Хамас от 7 октомври, допълнително усложняват възможността за дипломатически пробив.
Икономиката на преден план
Докато темата за Израел остава в застой, икономическото партньорство между Вашингтон и Рияд излиза на преден план. И двете страни планират да обявят мащабни инвестиционни сделки, включително в сфери като отбрана, изкуствен интелект и мегапроекти.
Очаква се тази визита, първата официална държавна от втория мандат на Тръмп, да възроди икономическия тласък от първия му мандат, когато бяха обещани 600 милиарда долара от Саудитска Арабия. Сега целта е да се достигне трилионен праг.
„Това трябва да бъде историческо посещение, пълно с шумни обявления и сделки, които да се представят като добри за Америка“, казва Робърт Могелницки, анализатор в Института за арабските заливни държави.
„Нормализирането с Израел е далеч по-трудна задача от червения килим и обявяването на инвестиции“, допълва той.
„Нормализирането с Израел е далеч по-трудна задача от червения килим и обявяването на инвестиции“, допълва той.
Нова рамка за Газа?
Преди ескалацията в Газа, двете страни бяха на финален етап от договаряне на
американско-саудитски отбранителен пакт, обвързан с признаването на Израел от Рияд. След конфликта, престолонаследникът Мохамед бин Салман обвини Израел в геноцид и блокира преговорите.
Сега Тръмп обмисля представяне на американска рамка за мир, включваща преходна администрация в Газа и нови мерки за сигурност, които могат да възродят нормализационния процес, твърдят двама източници от Персийския залив.
Тръмп също се срещна насаме с израелския министър Рон Дермер, за да обсъдят войната и ядрените разговори с Иран. Засега не е обявено посещение на Тръмп в Израел – знак за предпазливост на фона на недоволство в арабския свят от предишни идеи като т.нар. „Газа Ривиера“.
Китайският фактор
Визитата обхваща и Катар и Обединените арабски емирства, като целта е не само дипломатически шоу спектакъл, а и преутвърждаване на американското влияние в регион, където Китай печели терен.
Още в първия си мандат, Тръмп започна международните си пътувания именно в Рияд, където обяви 350 милиарда долара в инвестиции. Връзката с Бин Салман остана здрава, дори след международния скандал с убийството на журналиста Джамал Хашоги.
Саудитските министри се готвят да поискат облекчаване на американски регулации, които възпрепятстват инвестиции в ключови сектори. Същевременно Пекин продължава агресивно да ухажва капитали от Залива, включително чрез партньорства в енергетиката, инфраструктурата и възобновяемите източници.
От старта на Vision 2030, Китай се превърна в ключов играч в бъдещето на саудитската икономика – и именно това прави задачата на Тръмп толкова сложна.
От старта на Vision 2030, Китай се превърна в ключов играч в бъдещето на саудитската икономика – и именно това прави задачата на Тръмп толкова сложна.