

Цените на петрола продължиха своя възходящ тренд в понеделник, като суровият петрол Брент надхвърли $80 за барел за първи път от повече от четири месеца. Повишението следва новите мерки на САЩ, които се очаква да засегнат износа на руски петрол към ключови купувачи, включително Китай и Индия.
Към 07:41 GMT фючърсите на Брент поскъпнаха с $1,14 (1,43%) до $80,90 за барел, след като по-рано достигнаха връх от $81,49. В същото време американският суров петрол West Texas Intermediate (WTI) се повиши с $1,20 (1,57%) до $77,77 за барел, достигайки вътрешнодневен връх от $78,39, най-високото си ниво от началото на октомври.
И двата основни показателя са поскъпнали с над 6% от 8 януари насам, подтикнати от разширените санкции, наложени от Министерството на финансите на САЩ в петък. Тези мерки вече включват руски производители като "Газпром Нефт" и "Сургутнефтегаз", както и 183 плавателни съда, участващи в транспортирането на руски петрол. Ограниченията са насочени към намаляване на приходите, които Русия използва в контекста на продължаващия конфликт с Украйна.
Очаква се по-строгите санкции значително да нарушат износа на руски суров петрол, принуждавайки основни вносители като Китай и Индия да диверсифицират веригите си за доставки. Увеличената зависимост от петрол от региони като Близкия изток, Африка и Америка вероятно ще доведе до по-високи цени и транспортни разходи, според анализатори и търговци.
В бележка до клиенти анализатори от водеща финансова институция подчертаха потенциала за по-високи цени на петрола в краткосрочен план. „Тези събития засилват рисковете за предварително прогнозираните ни стойности между $70-85 за барел Брент“, отбелязаха те. „Преценяваме, че плавателните съдове, засегнати от санкциите, пренасяха около 1,7 милиона барела дневно през 2024 г., или една четвърт от общия износ на Русия, основно суров петрол.“
Тези очаквания за намалено предлагане доведоха до увеличаване на разликите между месечните договори за Брент и WTI, които достигнаха най-изразената си форма на "бекуърдейшън"* от средата на 2024 г. Бекуърдейшънът, при който цените на моменталните договори надвишават тези за бъдещи месеци, отразява затегнати пазарни условия.
Анализатори от RBC Capital Markets подчертаха, че удвояването на броя на санкционираните танкери, превозващи руски петрол, създава значителни логистични предизвикателства. Много от засегнатите съдове са играли ключова роля в транспортирането на суров петрол към азиатски пазари като Индия и Китай, особено след като предишни западни санкции и ценови тавани пренасочиха руските доставки от Европа към Азия. Някои от тези плавателни съдове също така са транспортирали санкциониран петрол от Иран.
„Тези последни санкции, насочени към руските петролни компании и голям флот от танкери, ще окажат сериозно въздействие върху способността на Индия да осигурява суров петрол“, заяви старши изследовател от Onyx Capital Group.
Анализатори от JPMorgan отбелязаха, че Русия разполага с известна гъвкавост за справяне с ограниченията. Въпреки това те предполагат, че за да продължи да използва западно застраховане според правилата на ценовия таван, Русия може да се наложи да продава суров петрол под $60 за барел или да намери алтернативи извън санкционирания флот.
*„Бекуърдейшън“ (от английски "backwardation") описва ситуация, при която цените на фючърсните договори за даден актив са по-ниски от текущите пазарни цени.