
Италия предприема стъпки за повторно интегриране на ядрената енергия в своята енергийна стратегия, почти четири десетилетия след забраната ѝ. Министърът на енергетиката Джилберто Пикето Фратин сподели подробности за инициативата в интервю за италианския вестник Il Sole 24 Ore. Очаква се всеобхватният план да бъде финализиран до края на 2027 г., като целта е да се приемат най-новите ядрени технологии за подпомагане на декарбонизацията на страната.
Правителството, водено от премиера Джорджа Мелони, разглежда потенциала на малки модулни реактори (SMR) и усъвършенствани модулни реактори (AMR) като инструменти за декарбонизация на ключови индустрии като производството на стомана, стъкло и керамика. Тази инициатива е част от по-широки усилия за допълване на възобновяемите енергийни източници с ядрена енергия, с цел създаване на по-разнообразен и устойчив енергиен микс.
Въпреки че ядрените електроцентрали са забранени в Италия след референдумите през 1987 и 2011 г., сегашното правителство активно работи по законодателство за премахване на тази забрана. „Връщането към ядрената енергия е стратегическо решение за Италия“, заяви Пикето Фратин, като подчерта ролята ѝ като допълнение към възобновяемите енергийни източници, а не като тяхна замяна. Очаква се предварителната версия на предложеното законодателство да бъде представена на кабинета за преглед в рамките на следващите две седмици.
През септември миналата година Пикето Фратин заяви, че Италия планира да изготви необходимите регулации до началото на 2025 г., с цел парламентът да одобри рамката още същата година. Прогнозите показват, че включването на ядрена енергия в енергийния микс на Италия може да намали разходите за декарбонизация с приблизително 17 милиарда евро до 2050 г., като ядрената енергия потенциално може да осигурява 11–22% от общото енергийно потребление на страната.
Въпреки отсъствието на местни ядрени електроцентрали, Италия запазва значителен експертен опит в сектора. Големи компании като Enel, която управлява ядрени мощности в Испания, и Eni, която участва в изследвания на ядрен синтез в Съединените щати, продължават да развиват технологии, свързани с ядрената енергия. Освен това италианските компании активно си сътрудничат с международни партньори, включително американската Westinghouse и френската EDF, за проучване на проекти с усъвършенствани ядрени реактори.
В края на 2023 г. Enel обяви планове за партньорство с други организации за проучване на усъвършенствани ядрени технологии. Макар че все още не е подписано официално споразумение, дискусиите показват готовността на Италия да създаде подкрепяна от държавата структура за изграждане на усъвършенствани реактори. Очаква се компании като Ansaldo и Leonardo да играят ключови роли в тази инициатива.
С повторното включване на ядрената енергия като основен елемент от бъдещата енергийна стратегия на Италия, правителството цели да постигне баланс между иновациите и устойчивостта, осигурявайки дългосрочна енергийна сигурност и екологична отговорност.