Слънцето победи въглищата: ЕС пише история с рекорден дял на възобновяема енергия през 2024 г.

broken image

За първи път в историята слънчевата енергия заема водещо място пред въглищата в производството на електричество в Европейския съюз, отбелязвайки важен момент в прехода към възобновяеми източници на енергия. Данни, публикувани от енергийния изследователски център Ember, показват тази промяна, като същевременно сочат стагнация в приноса на вятърната енергия.

ЕС засилва усилията си за разширяване на производството на възобновяема енергия като част от своите цели за действие в областта на климата. Тази стратегия цели намаляване на емисиите на парникови газове и зависимостта от вносни изкопаеми горива, за да се подобри енергийната сигурност на държавите членки.

През 2024 г. слънчевата енергия е осигурила 11% от електрическия микс на ЕС, в сравнение с 9.3% през предходната година. В същото време делът на въглищата е спаднал под 10% за първи път от 2011 г., когато Ember започна да събира тези данни.

„Това е ключов момент за енергийната система на ЕС, тъй като както въглищата, така и природният газ достигнаха исторически ниски нива,“ обясни Крис Рослоу, старши анализатор и водещ автор на доклада на Ember.

Производството на електроенергия от природен газ също е намаляло, достигайки 15.7% от микса в сравнение с 16.9% през 2023 г. В същото време вятърната енергия е запазила своя дял от 17.4%, като растежът е ограничен от по-неблагоприятни ветрови условия въпреки добавянето на 13 гигавата (GW) нова вятърна мощност през годината.

„Допълнителният капацитет на вятърна енергия беше частично компенсиран от по-слабите ветрове през тази година,“ отбеляза Рослоу.

ЕС си е поставил амбициозната цел вятърната енергия да съставлява около 34% от електрическия микс до 2030 г. За постигането на тази цел ще е необходимо ускоряване на одобренията на проекти и справяне с предизвикателствата, свързани с разрешителните за нови инсталации.

Ядрената енергия остава най-големият източник на електричество в ЕС, като делът ѝ леко се е увеличил до 23.7% спрямо 23% през 2023 г.