Цената на Brent спада до шестмесечно дъно заради плановете на OPEC+ за добив, търговските тарифи и замразяването на помощта за Украйна

broken image

Цените на петрола отчетоха многомесечни спадове във вторник, след като се появиха информации, че OPEC+ ще продължи с увеличението на добива през април. Допълнителен натиск върху цените оказаха новите американски търговски тарифи срещу Канада, Мексико и Китай, както и реципрочните мерки на Пекин.

Към ранния следобед в Ню Йорк, фючърсите на Brent се понижиха с 1% (75 цента), достигайки $70,87 за барел. По време на сесията цената докосна $69,75 за барел, което е най-ниското ниво от септември. В същото време американският WTI загуби 28 цента (0,4%), като се търгуваше на $68,09. По-рано през деня цената му спадна до $66,77 – най-ниското ниво от ноември.

"Спадът в цените на петрола се дължи основно на очакваното увеличение на доставките от OPEC+ и ефекта от новите тарифи на САЩ," коментира Дарън Лим, стратег по стоковите пазари в Phillip Nova.

Той добави, че спирането на американската военна помощ за Украйна също е фактор, след напрежението между президента Доналд Тръмп и украинския президент Володимир Зеленски през изминалата седмица.

OPEC+ изненадва пазарите с ръст на добива

В понеделник OPEC+, в който влизат Организацията на страните износителки на петрол (OPEC) и съюзници като Русия, потвърди, че ще продължи с планираното увеличение на производството с 138 000 барела дневно през април – първото такова повишение от 2022 г.

Решението изненада много анализатори.

"OPEC+ изглежда пренасочва стратегията си, поставяйки политическите интереси пред ценовата стабилност," коментира Бярне Шийлдроп, главен анализатор по суровините в SEB.

Той предполага, че ходът може да е свързан с дипломатическите маневри на САЩ, особено предвид многократните призиви на президента Тръмп за по-ниски цени на петрола.

Търговските тарифи на САЩ усилват натиска върху цените

Допълнително напрежение върху пазара предизвикаха новите митнически тарифи на САЩ, които влязоха в сила във вторник сутринта. 25% мита върху вноса от Канада и Мексико, както и 10% тарифа върху канадските енергийни продукти повишиха несигурността. Междувременно митата върху китайските стоки бяха удвоени – от 10% на 20%.

Анализаторите очакват тези търговски мерки да забавят икономическия растеж и да снижат търсенето на енергия, допълнително понижавайки цените на суровия петрол.

Китай реагира мигновено, като обяви повишение на вносните мита с 10-15% върху редица американски селскостопански и хранителни продукти и наложи ограничения върху 25 американски компании в сферата на износа и инвестициите.

"Въздействието на новите тарифи върху петролните пазари все още не е напълно ясно, но допълнителните 10% върху канадския петрол ще доведат до нарушения в краткосрочен план," посочват анализатори от Ritterbusch and Associates.

Спирането на военната помощ за Украйна и руските санкции

Решението на Вашингтон да замрази военната помощ за Украйна внесе нова несигурност на пазарите. Появиха се информации, че САЩ обмислят облекчаване на някои санкции срещу Русия, което потенциално би могло да увеличи руския петролен износ.

Това засили опасенията за свръхпредлагане, но според анализатори от Goldman Sachs, основният фактор, ограничаващ руските доставки, не са санкциите, а квотите за добив в рамките на OPEC+.

Намалено търсене в Китай и санкции срещу Венецуела

Допълнителен негативен фактор е очакваният спад в търсенето на петрол в Китай заради предстояща вълна от ремонтни дейности в рафинериите, отбеляза Джош Калахан, ръководител на търговията с петролни деривати в Arrow Energy Markets.

Междувременно, САЩ прекратиха лиценза на Chevron за операции във Венецуела, който позволяваше на компанията да добива и изнася петрол от южноамериканската страна от 2022 г.. Причината за този ход е, че Вашингтон обвинява президента Николас Мадуро, че не е изпълнил ангажиментите си за изборни реформи и връщане на мигранти.

Перспективи за цените на петрола

С увеличаващото се предлагане и нарастващите икономически предизвикателства, анализаторите предупреждават, че рисковете за понижение на петролните цени остават значителни в краткосрочен план.