Тръмп: Япония и Южна Корея проявяват интерес към газопровода в Аляска

broken image

Президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви във вторник, че Япония, Южна Корея и други държави желаят да си партнират със Съединените щати в мащабен проект за газопровод в Аляска. Според Тръмп, тези страни са готови да инвестират "трилиони долари всяка" в инициативата.

Изказвайки се пред Конгреса на САЩ, Тръмп определи планирания газопровод като "един от най-големите в света", подчертавайки неговото икономическо и енергийно значение.

"Япония, Южна Корея и няколко други нации искат да бъдат наши партньори, като влагат огромни инвестиции," заяви Тръмп.

От Министерството на търговията, индустрията и енергетиката на Южна Корея потвърдиха, че министър Ан Дук-гън е обсъждал проекта с американски официални лица по време на скорошното си посещение във Вашингтон. Въпреки това, министерството уточни, че все още няма постигнати конкретни споразумения.

"Тъй като това е въпрос от взаимен интерес, ще продължим разговорите със Съединените щати," заяви говорител на министерството след изказването на Тръмп.

По-рано във вторник Ан Дук-гън разкри, че САЩ са се свързали с Южна Корея и други потенциални участници, за да проучат възможността за включване в проекта за втечнен природен газ (LNG) в Аляска. Освен това той уточни, че Сеул и Вашингтон са се договорили да създадат работна група, която ще разгледа сътрудничеството в областта на енергетиката, корабостроенето, търговските тарифи и регулаторните бариери.

Посещението на Ан Дук-гън в САЩ имаше и друга ключова цел – преговори за освобождаване от новите американски мита, които според южнокорейските власти могат сериозно да засегнат икономиката на страната, ориентирана към износ.

Япония: Интерес към американския газ и намаляване на търговския дефицит

Междувременно японският премиер Шигеру Ишиба заяви в сряда, че разширяването на вноса на американски газ, биоетанол и амоняк ще бъде от взаимна полза както за Япония, така и за САЩ. Той подчерта, че подобен ход ще подобри енергийната сигурност на Япония, докато в същото време ще помогне за намаляване на търговския дефицит на САЩ.

"Ще направим задълбочен анализ на техническата осъществимост и рентабилността на този проект, за да определим дали той отговаря на интересите на Япония," заяви Ишиба по време на сесия в парламента.

Тези думи на японския премиер отразяват подобни коментари, които той направи след среща с Тръмп миналия месец.

Тръмп: "САЩ също ще използват мита!"

По време на обръщението си пред Конгреса, Тръмп отново засегна въпроса за търговските мита, заявявайки, че "сега е ред на Съединените щати да прилагат мита спрямо други държави, както те са го правили спрямо нас".

Той обяви, че новите реципрочни мита ще влязат в сила на 2 април.

Според Тръмп средното ниво на митата в Южна Корея е четири пъти по-високо от това в САЩ, въпреки че Вашингтон е предоставял значителна военна и икономическа помощ на Сеул през годините.

800-километров газопровод: Американски интерес и международна подкрепа

В неделя Дъг Бъргъм, съпредседател на Националния съвет за енергийно господство на Белия дом, заяви, че 800-километровият газопровод за втечнен природен газ (LNG) в Аляска ще даде възможност на САЩ да разширят износа си на енергия и да осигурят значителни приходи за държавния бюджет.

Въпреки че проектът се сблъсква с финансови и логистични предизвикателства, няколко държави, включително Япония, Южна Корея и Тайван, проявяват нарастващ интерес към увеличаване на вноса на американски природен газ.

Макар че японските власти все още не са потвърдили официално участие в газопровода, според източници, запознати с разговорите, Япония е отворена към възможността да разгледа проекта по-задълбочено.

Очаква се японският министър на търговията да посети Вашингтон по-късно този месец, за да преговаря за освобождаване от американските мита и да обсъди плановете на Япония за по-голям внос на LNG от САЩ.