

Европейската комисия обяви нова инициатива за подпомагане на чистото производство в рамките на ЕС, като предвижда финансиране от 100 милиарда евро (104,97 милиарда долара). Планът включва и мерки за намаляване на енергийните разходи, особено за индустрии с високо потребление на енергия.
Пактът за чиста индустрия на ЕС има за цел да подкрепи предприятия, които са изправени пред високи разходи за енергия, глобална конкуренция и сложни регулации, като същевременно стимулира растежа на чистите технологии.
Какви са ключовите елементи на плана?
Намаляване на разходите за енергия
Стартиране на пилотна програма за 500 милиона евро в партньорство с Европейската инвестиционна банка (EIB) за гарантиране на дългосрочни договори за покупка на възобновяема енергия, със специален фокус върху малките и средни предприятия.
EIB ще осигури 1,5 милиарда евро в подкрепа на производителите на компоненти за електропреносните мрежи.
Преразглеждане и опростяване на правилата за държавна помощ през юни 2025 г.
Ускоряване на разрешителните за чиста енергия през четвъртото тримесечие на 2025 г. и представяне на Европейския пакет за мрежова инфраструктура в началото на 2026 г.
Разширяване на целите за газови запаси след 2025 г., като се осигури повече гъвкавост.
Стимулиране на чистите технологии
Създаване на Индустриална банка за декарбонизация през 2026 г., която ще разполага със 100 милиарда евро финансиране, осигурено от Иновационния фонд и приходите от Системата за търговия с емисии (ETS).
Промени в инструмента InvestEU, които ще мобилизират допълнително 50 милиарда евро частни инвестиции.
Отпускане на 1 милиард евро от настоящия бюджет на ЕС за подкрепа на сектора.
Препоръка към държавите-членки да намалят данъците върху електроенергията, за да облекчат разходите за бизнеса и потребителите.
Преразглеждане на правилата за обществени поръчки през 2026 г., така че да се даде предимство на доставчици от ЕС.
Кръгова икономика и търговски мерки
Създаване на център за съвместно закупуване на метали и минерали, необходими за производството на чисти технологии и изпълнението на декарбонизационните цели на ЕС.
Приемане на Акт за кръговата икономика през 2026 г., насочен към намаляване на разходите за суровини и насърчаване на рециклирането на индустриални отпадъци.
Изграждане на нови международни търговски партньорства за разширяване на пазарите на чисти технологии и оптимизиране на въглеродните мита.
Преглед на Механизма за корекция на въглеродните емисии на границите (CBAM) през третото тримесечие на 2025 г., преди да започне събирането на такси за внос на стомана, цимент и други продукти през 2026 г.
По-бързо прилагане на антидъмпингови и анти-субсидийни мита за борба с глобалния излишък на продукти.
Секторни стратегии
5 март 2025 г. – Стратегия за автомобилната индустрия
Второто тримесечие на 2025 г. – План за стоманодобивната и металургичната индустрия
Края на 2025 г. – Стратегия за химическата индустрия
2025 г. – Инвестиционен план за устойчива транспортна инфраструктура
Тази амбициозна програма подчертава стремежа на ЕС към укрепване на индустриалната си база, като същевременно гарантира по-устойчива и достъпна енергийна среда за бизнеса и домакинствата.