Слънчевата енергия ще надмине ядрената за първи път в световен мащаб това лято

broken image

Глобалната енергийна система е на прага на историческа промяна – електричеството, произведено от големи слънчеви паркове, се очаква да надмине ядрената енергия през летните месеци на 2025 г.. Това бележи важен етап в утвърждаването на слънчевата енергия като основен играч в енергийния преход.

Макар слънчевите електроцентрали да работят само през деня и все още да изостават от водноелектрическите, ядрените и вятърните мощности по годишно производство, тяхното лятно представяне става все по-впечатляващо. През лятото на 2024 г. слънчевата енергия вече надмина вятърната в глобален мащаб, а тази година ще изпревари и ядрената – поне временно.

Единствената чиста енергийна технология, която все още не е била надмината от слънчевата енергия през пиковите месеци, остава водната енергия.

Десетилетие на безпрецедентен растеж

През последните 10 години слънчевата енергия отбеляза най-бързия ръст сред всички източници на електричество. Причината – ниската цена на изграждане и бързото свързване към мрежата, което я прави особено привлекателна за инвеститорите и енергийните компании.

По данни на аналитичната група Ember, към началото на 2024 г. инсталираният капацитет на слънчевите централи е достигнал 1 866 гигавата (GW)10 пъти повече спрямо 2014 г.

Следващият по ръст източник е вятърната енергия – с увеличение от 3,2 пъти, докато всички останали източници са отбелязали по-малко от двойно нарастване.

Към 2024 г. слънчевата енергия вече е на трето място по инсталиран капацитет в световен мащаб – след въглищата (2 174 GW) и природния газ (2 055 GW), но пред хидроенергията (1 283 GW) и вятърната енергия (1 132 GW).

Лятна експлозия на производство

Нарастващият капацитет вече води до нови рекорди в производството на електричество от слънце. От 2020 г. досега слънчевото производство расте с средно 25% годишно, а през първото тримесечие на 2025 г. е отбелязан скок от 34% спрямо същия период на 2024 г.

Ако тази динамика се запази, слънчевото производство ще достигне над 260 тераватчаса (TWh) месечно през юни, юли и августнадвишавайки пиковото месечно производство на ядрената енергия, което не е надвишавало 252 TWh от 2019 г. насам.

Макар с намаляването на дневната светлина през есента производството да спадне под 250 TWh, през лятото на 2025 г. за първи път в историята електричеството от слънце ще изпревари това от ядрени централи.

Последици за мрежите и операторите

Рекордният ръст на слънчевото производство поставя нови предизвикателства пред електроразпределителните компании. От една страна, това е шанс за намаляване на зависимостта от изкопаеми горива, но от друга – непостоянният характер на слънчевата енергия изисква сложен баланс с други източници в реално време.

Затова операторите ускорено модернизират мрежите си и въвеждат батерийни системи за съхранение, които да акумулират излишната слънчева енергия през деня и да я използват в часовете на пиково потребление или вечер.

Този модел – „слънце + батерии“ – помага на мрежите да ограничат въглеродните емисии, намалят разходите при високи цени на газ и въглища и повишат гъвкавостта си.

През това лято е възможно ядрените мощности да бъдат временно намалявани в пиковите часове на слънце и отново увеличавани вечер, което ще позволи оптимално използване на всички чисти енергийни източници.

Поглед в бъдещето

Очакваният прецедент през лятото на 2025 г. – соларната енергия да надмине ядрената в глобален мащаб, е знаков момент за възобновяемата енергия. С подходящи инвестиции, по-интелигентна инфраструктура и съхранение, слънцето ще играе още по-важна роля в бъдещето на световната енергетика.