

Доналд Тръмп, като новоизбран президент, е заявил намерение да увеличи добива на петрол и природен газ в САЩ, който вече е на безпрецедентно високи нива. Той планира да постигне това чрез премахване на това, което нарича излишни регулации и бюрокрация. По-долу са някои от изпълнителните действия, които Тръмп може да предприеме в началото на своето управление, за да реализира тези цели.
Излизане от климатичните споразумения
Едно от вероятните действия може да бъде насочването на Съединените щати към излизане от Парижкото споразумение от 2015 г. – глобален пакт, насочен към борба с климатичните промени чрез намаляване на емисиите от изкопаеми горива. Тръмп вече извади САЩ от това споразумение по време на първия си мандат и е изразил намерение да го направи отново. Подобна стъпка ще има сериозно значение, тъй като САЩ са най-големият исторически източник на емисии на парникови газове и ключов играч в глобалната климатична политика.
Ускоряване на износа на природен газ
Тръмп е изразил желание да премахне мораториума върху новите лицензи за износ на втечнен природен газ (LNG), наложен от администрацията на президента Джо Байдън. Този мораториум беше въведен, за да се оценят екологичните и икономическите последствия от нарастващия износ на LNG. Екипът на Тръмп разглежда това ограничение като пречка за енергийния растеж. Той би могъл да предприеме действия в рамките на часове след встъпването си в длъжност, въпреки че изчакването до приключване на периода за обществено обсъждане през февруари може да осигури по-стабилна правна основа за нови лицензи.
Обявяване на енергийна извънредна ситуация
По време на предизборната си кампания Тръмп обеща да обяви национална енергийна извънредна ситуация – ход, който би могъл да ускори процеса по издаване на разрешителни за енергийна инфраструктура. Тази стратегия се вписва в неговия по-широк план за увеличаване на енергийното производство, особено при нарастващото търсене в сектори като центрове за данни. Докато природният газ може да бъде основен фокус, други индустрии като възобновяемата енергия, тръбопроводите и ядрената енергия също биха могли да се възползват. Тази мярка обаче може да бъде оспорена в съда, ако обосновката за заобикаляне на регулаторните процедури бъде поставена под съмнение.
Разширяване на сондажните дейности
Тръмп вероятно ще отмени ограниченията от времето на Байдън върху добива на петрол и газ на федерални земи и във водите. Неговата администрация ще има голяма свобода при определянето на мащаба и честотата на търговете за сондажи. Федералните земи в момента осигуряват около една четвърт от производството на петрол в страната. Разширяването на търговете към нови офшорни региони обаче може да бъде предизвикателство, особено след като неотдавна бяха въведени защитни мерки за големи части от американските води чрез Закона за земите.
Спиране на развитието на офшорната вятърна енергия
Тръмп е заявил, че възнамерява да прекрати новите проекти за офшорна вятърна енергия, като изтъква опасения относно разходите, въздействието върху морската фауна и проблемите с отпадъците от стари турбини. Тази позиция се различава от предишния му мандат, когато офшорната вятърна енергия получи федерална подкрепа. Ако тази политика бъде приложена, това може да доведе до спиране или ограничаване на търговете за офшорна вятърна енергия във федерални води. Според представители на индустрията съществуващите вече одобрени проекти вероятно ще продължат, въпреки че секторът е изправен пред значителни предизвикателства като нарастващи разходи и проблеми с веригите за доставки.
Търговски мита
Съществен елемент от икономическата политика на Тръмп включва налагането на широки мита върху вноса в САЩ. Това може да обхване канадския петрол и рафинираните горива, както и компоненти за соларни панели и батерии за електромобили. Конкретните параметри на тези мита ще бъдат решаващи за тяхното въздействие върху глобалната търговия.