Разширяването на ядрените реактори във Франция се сблъсква със значителни предизвикателства, предупреждава одитор

broken image
broken image

Франция не е достатъчно подготвена да започне изграждането на шест нови ядрени реактора, според доклад на държавния одитен орган. Докладът подчертава сериозните предизвикателства, свързани с модернизирането на остарялата ядрена инфраструктура на страната.

Инициативата за изграждане на шест Европейски реактори под налягане (EPRs) беше обявена през 2022 г. като част от по-широка стратегия за модернизиране на енергийните възможности на страната. Първоначалната оценка на разходите от 51,7 милиарда евро (52,73 милиарда долара) по-късно беше ревизирана на 67,4 милиарда евро през 2023 г., поради увеличените разходи за суровини и инженерни дейности.

Въпреки че строителството е планирано да започне през 2027 г., много препятствия остават нерешени. Най-важните от тях са несигурностите във финансирането, които възпрепятстват веригата за доставки да се подготви за толкова мащабен проект. В последния си доклад Сметната палата предупреди, че тези предизвикателства могат да застрашат успеха на програмата.

Франция, която разчита на ядрената енергия за около 70% от електричеството си, е изправена пред двойната задача да замени остаряващите си реактори и да запази позицията си на глобален лидер в ядрените технологии. Освен това страната цели да демонстрира ефективността на актуализирания си модел EPR, наречен EPR2, на фона на нарастващия международен интерес към ядрената енергия.

Въпреки че ревизираният бюджет изглежда по-нисък в сравнение с някои подобни проекти, докладът предупреди, че секторът е изправен пред множество трудности. Подготовката за реакторите EPR2 е започнала, но несигурностите във финансирането и логистиката остават, което създава сериозни рискове.

Съобщава се, че правителството планира да предостави безлихвен заем на държавното предприятие, отговорно за проекта, но споразумението все още не е финализирано. Одитният орган подчерта, че забавянията и липсата на яснота могат да отблъснат индустриални участници и инвеститори от участие в програмата. Също така беше изтъкнато, че натрупването на рискове може да застраши целия проект EPR2.

Компанията, която отговаря за проекта, посочи, че финализирането на схемите за финансиране и регулации със държавата е ключово преди вземането на окончателно инвестиционно решение. Това решение, първоначално планирано за началото на 2026 г., зависи от постигането на споразумения както с правителството, така и с Европейската комисия.

Докладът също изрази съмнения относно рентабилността на свързаните проекти, като например наскоро пуснатия реактор Flamanville EPR. Оценените му общи разходи, включително финансирането, достигнаха 23,7 милиарда евро, а рентабилността му зависи от бъдещите цени на електроенергията. Междувременно, допълнителни увеличения на разходите бяха отчетени за отделен проект в Обединеното кралство, което допълнително усложнява финансовото състояние на компанията.

Стартират усилия за привличане на нови инвеститори за бъдещи проекти, особено за централата Sizewell C в Обединеното кралство. Въпреки това, компанията подчерта, че финансовото ѝ участие в Sizewell C е условно, като делът ѝ е ограничен до 20% при определени договорени условия.

Констатациите на одитния орган подчертават спешната нужда Франция да разреши финансовите и логистични несигурности, за да модернизира ядрения си сектор и да посрещне бъдещите енергийни нужди.