Великото IPO на Venture Global: Рекорден старт или голямо разочарование?

broken image

Публичното предлагане на Venture Global показа слаб старт на Нюйоркската фондова борса, като акциите дебютираха с цена, почти 4% по-ниска от първоначалната оценка на IPO. Това остави износителя на втечнен природен газ (LNG) с пазарна капитализация от 58,2 милиарда долара и подчерта предпазливостта на инвеститорите към новите листвания.

Рекламирано като потенциален ориентир за IPO-та през 2025 г., особено в енергийния сектор под ръководството на администрацията на Тръмп, публичното предлагане на Venture Global първоначално предизвика значителен интерес. Въпреки това компанията драстично намали очакваната си оценка, завършвайки IPO-то с почти 45% по-ниско от първоначално планираните 110 милиарда долара.

В четвъртък компанията, базирана в Арлингтън, Вирджиния, предложи 70 милиона акции, събирайки 1,75 милиарда долара – значително по-малко от първоначалната цел от 2,3 милиарда долара. Анализаторите отбелязаха, че първоначалната цел е била твърде амбициозна, като посочиха несигурности около дългосрочните прогнози за печалба и съдебните спорове, в които компанията е замесена.

Акциите започнаха да се търгуват на цена от 24,05 долара, малко под определената IPO цена от 25 долара. Пазарните анализатори, като Аакарш Ратан Рамчандани от Bigdata.com, заявиха, че инвеститорите са останали скептични към обосноваността на толкова висока оценка, особено в сравнение с конкурентите.

Въпреки неубедителния дебют, Venture Global се превърна в един от най-големите играчи в енергийния сектор на САЩ, изпреварвайки утвърдени имена като Cheniere Energy, Occidental Petroleum и Marathon Petroleum.

Сложен пазар с ограничена привлекателност

Според Никълъс Айнхорн, ръководител на изследванията в Renaissance Capital, Venture Global оперира в нишов пазар, който може да привлече по-малък кръг инвеститори в сравнение с други мащабни IPO-та. Растящото търсене на втечнен природен газ, водено от глобалния преход към по-чисти енергийни източници, засили позицията на САЩ като ключов доставчик за Европа и Азия.

В съответствие със своите политики, насочени към енергийния сектор, президентът Доналд Тръмп, който пое поста по-рано тази седмица, подписа изпълнителна заповед за ускоряване на процеса на одобрение за нови проекти за износ на LNG. По време на обявяването Тръмп обяви национална енергийна извънредна ситуация, обеща да намали регулаторните бариери и потвърди намерението си да изтегли САЩ от международни споразумения за климата.

Най-голямото LNG IPO в историята

IPO-то на Venture Global представлява най-голямото листване на LNG компания досега и е сред трите най-големи в енергийния и комунален сектор в САЩ от 1995 г. насам. Анализатори, включително Айнхорн, отбелязаха, че значителната оценка на компанията отразява амбициозните ѝ планове за разширяване, но подчертаха, че ще бъде необходимо значително финансиране чрез капитал и дълг за поддържане на растежа.

Оптимизмът около растящите цени на суровините и проенергийните политики на новата администрация се очаква да оживят IPO активността в енергийния сектор, който отбеляза ограничено участие през 2024 г. Миналата година IPO-та в енергийния сектор събраха около 800 милиона долара – значително по-малко в сравнение с общия пазар, където над 150 компании събраха близо 30 милиарда долара.

Предизвикателства и конкуренция

Експерти от индустрията, като Йозеф Шустер, ръководител на IPOX инвестиционни индекси, коментираха, че постигането на премиални оценки става все по-трудно за енергийните компании, особено в сравнение с вече листваните им конкуренти.

Venture Global започна да генерира приходи през 2022 г. с началото на дейността на съоръжението Calcasieu Pass, което произвежда втечнен природен газ. Въпреки това компанията е изправена пред спорове с ключови клиенти, включително BP, Shell и Edison, заради забавени доставки по време на фазата на пускане в експлоатация. Venture Global поддържа, че тези договори все още не са приложими поради текущите тестове и оптимизационни процеси.

Освен Cheniere, компанията се конкурира с Freeport LNG, TotalEnergies, Chevron, ExxonMobil и Petronas, докато се бори за пазарен дял в конкурентния LNG сектор.