Pemex и милиардерът Карлос Слим преразглеждат дълбоководния газов проект

broken image
broken image

Мексиканската държавна енергийна компания Pemex и холдингът на милиардера Карлос Слим – Grupo Carso, водят преговори за промяна на условията по проекта за разработване на първото дълбоководно находище на природен газ в страната. Според няколко източника, запознати с въпроса, се обмислят съществени корекции на първоначалното споразумение, за да се подобри икономическата жизнеспособност на проекта.

Проектът е съсредоточен върху находището Lakach в Мексиканския залив – терен, който Pemex два пъти преди това е изоставял поради високите разходи за разработване. Grupo Carso се присъедини като партньор миналата година, за да помогне за възобновяването му. Въпреки това, променящата се геополитическа и икономическа ситуация подтикна двете страни да преосмислят първоначалните условия.

Политическа и икономическа динамика

Правителството на Мексико, ръководено от президента Клаудия Шейнбаум, засилва усилията за намаляване на зависимостта на страната от вноса на природен газ от САЩ. Тази стратегия стана още по-актуална след предишните заплахи от страна на американския президент Доналд Тръмп за налагане на мита, масови депортации и военни действия срещу картелите. С възможността Тръмп да се върне на власт, Мексико засилва стремежа си към енергийна независимост.

Pemex и Grupo Carso в момента обсъждат алтернативни варианти, за да направят проекта Lakach по-рентабилен, включително чрез промяна на ценовите прогнози и оперативните планове. Една от основните предложени промени е добавянето на две близки газови находища – Piklis и Kunah. Според източници това може значително да подобри финансовите перспективи на проекта.

Инвестиционни и стратегически последици

Докато преговорите продължават, остава неясно с колко би се увеличила общата инвестиция, ако бъдат включени новите находища. Въпреки това, разширяването на проекта може да осигури на Карлос Слим още по-голямо влияние в енергийния сектор на Мексико – сфера, в която той вече значително увеличи инвестициите си. Неговата компания притежава дялове в няколко плитководни нефтени и газови находища, включително Zama, Ichalkil и Pokoch.

Въпреки потенциала на проекта, неговата осъществимост остава под въпрос. Налице са технически предизвикателства – ниското налягане в съществуващите кладенци в Lakach затруднява производството. Освен това, предишни сондажи не винаги са били успешни – данните показват, че от 2007 г. насам седем кладенеца са били изоставени, тъй като не са произвеждали достатъчно газ.

Финансово, Pemex вече е инвестирал 1,4 милиарда долара в проекта и има разрешение за допълнителни 400 милиона долара. Спадът в цените на природния газ обаче прави инвестицията още по-рискова. Настоящата пазарна цена на природния газ е значително по-ниска от първоначалните прогнози, което поставя под въпрос рентабилността на проекта.

Енергийна сигурност и инфраструктурни предизвикателства

Освен финансовите и техническите пречки, Мексико има по-широки мотиви да увеличи собственото си производство на газ. Страната вече е преживявала енергийни кризи заради зависимостта си от вноса от САЩ. През 2021 г. например, тежка зимна буря в Тексас предизвика масови прекъсвания на електрозахранването, като губернаторът на щата нареди на газовите компании да спрат износа извън границите на Тексас. В резултат на това доставките за Мексико спаднаха с около 75%.

Предвид тези рискове, Мексико се стреми да осигури по-надеждни местни източници на енергия, но проектът Lakach е изправен пред структурни препятствия. Един от основните проблеми е липсата на инфраструктура за транспортиране на добития газ. Pemex също така предпочита финансирането на проекта да бъде поето първоначално от частни партньори – модел, използван преди либерализацията на енергийния сектор, който в последните години среща съпротива.

Несигурно бъдеще

Първоначално Lakach беше планиран да започне производство през 2026 г. с прогнозен експлоатационен период от осем години. Въпреки това, предвид настоящите преговори и финансовите трудности, този график изглежда все по-малко вероятен.

Проектът вече претърпя неуспехи, включително оттеглянето на New Fortress Energy през 2023 г. Според източници, екипът на Слим дори е обсъждал възможността за временно спиране или дори пълно излизане от проекта – потенциално като тактика за договаряне на по-добри условия.

В следващите месеци ще стане ясно дали Pemex и Grupo Carso ще постигнат ново споразумение, което да гарантира дългосрочния успех на проекта и да допринесе за енергийната независимост на Мексико.