Индонезия се насочва към ядрена енергия с амбициозен план за 4,3 GW

broken image

Страната, която силно разчита на изкопаемите горива, в момента има инсталиран енергиен капацитет от над 90 GW. Въпреки това, повече от половината от този капацитет се осигурява от въглища, докато възобновяемите източници представляват по-малко от 15%. Въпреки предишни обсъждания, Индонезия все още не е интегрирала ядрената енергия в своя енергиен микс – тема, която поражда дебати заради сеизмичната активност в региона.

Говорейки на форум за устойчиво развитие, Хашим Джойохадикусумо, ключов съветник на президента Прабово и също негов брат, разкри, че страната планира да включи в своята енергийна стратегия плаващи малки модулни реактори. Въпреки това, той не посочи конкретен брой реактори или времева рамка за тяхното внедряване. По-рано официални лица предположиха, че ядрената енергия може да стане оперативна в Индонезия до 2036 г.

„Това е част от нашия отговор на сериозните предизвикателства, свързани с климатичните промени“, заяви Хашим.

Въпреки че ядрената енергия не произвежда въглеродни емисии, притесненията остават по отношение на дългосрочното управление на радиоактивните отпадъци, което води до дебати дали тя трябва да бъде класифицирана като устойчив енергиен източник.

В изказването си Хашим също изрази критика към Партньорството за справедлив енергиен преход (JETP), инициатива от 2022 г., представена от Групата на седемте (G7), която обеща 20 милиарда долара за подпомагане на Индонезия в намаляването на емисиите. Той твърди, че програмата не е изпълнила обещанията си, като до момента са били отпуснати само минимални средства.

„JETP не изпълни очакванията“, коментира той.

Освен това той поясни, че администрацията на Прабово няма намерение да спре напълно въглищните електроцентрали до 2040 г., а само да преустанови изграждането на нови.

Като най-големия износител на термични въглища в света, Индонезия продължава да търси баланс между икономическите си интереси и екологичните си ангажименти. Разширяването на ядрената енергия може да бъде ключова стъпка в дългосрочната енергийна стратегия на страната, стига да успее да отговори на опасенията относно безопасността и управлението на отпадъците.