
В опит да се справи с хроничния недостиг на електроенергия, Кувейт подготвя серия от нови енергийни проекти, реализирани чрез публично-частни партньорства (PPP). Един от основните договори се очаква да бъде възложен в рамките на няколко седмици, потвърди Асма ал-Муса, и.д. директор на Кувейтската агенция за партньорски проекти (KAPP).
Като член на ОПЕК, страната изпитва сериозен енергиен натиск, породен от бързо нарастващо население, интензивна урбанизация, екстремни температури и забавяне на поддръжката в някои електроцентрали. От 2023 г. насам властите започнаха да прилагат контролирани спирания на тока в определени райони с цел да се намали натоварването на електрическата мрежа.
Нов модел на финансиране
По думите на Ал-Муса, новите проекти ще се реализират чрез създаване на специални дружества с участие на стратегически партньор — местен, чуждестранен или консорциум, който ще притежава между 26% и 44% от акциите. 50% от капитала ще бъдат предложени на граждани на Кувейт, а остатъкът ще остане държавна собственост.
„Тези модели намаляват натиска върху държавния бюджет, тъй като разходите ще се поемат от частния сектор“, подчерта тя.
„Тези модели намаляват натиска върху държавния бюджет, тъй като разходите ще се поемат от частния сектор“, подчерта тя.
Ключови проекти и мащаби
Сред най-приоритетните проекти са:
Khairan Power Project
Dabdaba и Shagaya – възобновяеми енергийни паркове
Al-Zour North – фази 2 и 3
Проектът Al-Zour North ще има капацитет от 2.7 гигавата (GW) електроенергия и ще произвежда 120 милиона галона питейна вода дневно чрез технология на комбиниран цикъл. Очаква се строителството да отнеме три години.
Амбиции в сектора на възобновяемата енергия
Очаква се търговете за фази 1 и 2 на проекта Dabdaba-Shagaya да бъдат обявени преди края на 2025 г.. Първата фаза, с мощност 1.1 GW, вече е преминала квалификация, а за втората – с цел 500 мегавата (MW) – се приемат кандидатури.
До 2030 г., четирите фази на Dabdaba-Shagaya трябва да достигнат общ капацитет от 4.5 GW, утвърждавайки Кувейт като активен участник в прехода към чиста енергия в региона.